Přemýšlíte o tom, zda se při sportování hýbete ve správném tempu a jestli váš tep není příliš rychlý nebo pomalý? Optimální hodnotu lze zjistit snadno.
- Při výpočtu ideálního tepu začněte tím, že si změříte svoji klidovou tepovou frekvenci. To je počet úderů srdce za minutu v okamžiku, kdy jste fyzicky v klidu. Nejvhodnější je měřit tep ráno, bezprostředně po probuzení a před tím, než vstanete z postele. Netrénovaný dospělý by měl mít 60–69 úderů za minutu.
- Dalším důležitým číslem je maximální tepová frekvence. Ta se spočítá tak, že od čísla 220 odečtete svůj věk. Například pro čtyřicátníka je to 220 minus 40, tedy 180 úderů za minutu.
- Optimální tep při sportu dosahuje 50–85 % hodnoty maximální tepové frekvence. To, jestli se pohybujete ve správném rozmezí, zjistíte snadno opakovaným měřením tepu na vnitřní straně zápěstí. Stačí počítat údery srdce po dobu 15 sekund a pak číslo vynásobit čtyřmi.
Intenzitu volte opatrně
Mírná až střední fyzická zátěž si žádá tepovou frekvenci na úrovni 50 až 70 % maximálního tepu. Pokud chcete opravdu intenzivní cvičení, pohybujte se na 70 až 90 % svojí maximální tepové frekvence. Jestliže s pravidelným sportováním teprve začínáte, měli byste cvičit tak, aby tep dosahoval asi poloviny maximálních hodnot pro vaši věkovou kategorii. Během několika týdnů zátěž postupně zvyšujte. Po půl roce poctivého a pravidelného tréninku vám bude hodnota 85 % maximální tepové frekvence připadat jako příjemná zátěž.
Zdraví je přednější
Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak nebo se léčíte s nějakým srdečním onemocněním, je vhodné pohybové aktivity konzultovat s lékařem. Upřesní, který sport a jaké tepové frekvence jsou pro vás bezpečné. Ne vše lze při potížích se srdcem či tlakem zkoušet. Přepínání sil by mohlo zdravotní stav zhoršit.
(pak)
Zdroj:
http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/PhysicalActivity/FitnessBasics/Target-Heart-Rates_UCM_434341_Article.jsp#.WIM27FPhDIU