Matoucí podobnost
Vzhledem k tomu, že některé příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být podobné projevům po menopauze, není neobvyklé, že bývají chybně přičítány právě přechodu a někdy i stresu. Chcete-li mít jistotu, nechte si u lékaře – nejlépe endokrinologa – provést krevní testy pro zjištění funkce štítné žlázy. Tím se potvrdí případná hypotyreóza (snížená funkce), hypertyreóza (zvýšená funkce) nebo normální stav.
Aby náhradní hormony pomáhaly
Některým ženám, které kvůli nedostatku ženského pohlavního hormonu estrogenu trpí vážnými příznaky přechodu, obvykle lékař předepíše hormonální substituční terapii. Při této léčbě je podáván estrogen, který doplňuje nevyhovující nízkou hladinu v těle. Ženy se zdravou štítnou žlázou na tuto substituční terapii obvykle dobře reagují a funkce jejich štítnice zůstává normální. Nicméně pacientky s hypotyreózou, která se léčí dodáváním hormonu tyroxinu, mohou po zahájení hormonální substituční léčby vyžadovat zvýšení dávky tyroxinu. Proto je vhodné nechat si včas zkontrolovat funkci štítné žlázy.
Sója prospívá, nebo škodí?
Sójové potraviny jsou tradiční součástí asijské kuchyně. Jejich údajné zdravotní přínosy dokázaly zvýšit popularitu této luštěniny i u širší veřejnosti. Mezi hlavní výhody sóji patří zmírnění příznaků menopauzy (například návalů horka) a ochrana proti osteoporóze. Za tyto vlastnosti vděčí sója především tzv. fytoestrogenům, tedy rostlinným estrogenům. Vyskytly se však obavy, jestli potraviny ze sóji neovlivňují funkci štítné žlázy. Existuje několik málo případů, kdy sója zvýšila riziko hypotyreózy. Zvláště u lidí, kteří v potravě přijímali málo jódu a jejichž funkce štítné žlázy byla hraniční (mezi normálem a hypotyreózou). U hypotyreotiků ovšem mohou sójové produkty snižovat vstřebávání dodávaného hormonu tyroxinu a je pak nutno zvýšit jeho dávky.
Pozor na uhličitan vápenatý
Ženy trpící hypotyreózou, které užívají doplňky stravy s uhličitanem vápenatým, by měly dbát na to, aby podání tyroxinu a doplňku vápníku dělil odstup minimálně čtyř hodin. Uhličitan vápenatý totiž snižuje vstřebávání tohoto hormonu štítné žlázy, pokud jsou oba preparáty užívány současně.
Problém jménem osteoporóza
Hormony štítné žlázy hrají klíčovou roli v udržování zdravých kostí. U žen po menopauze je hypertyreóza rizikovým faktorem pro vznik zlomenin, obzvláště v oblasti kyčle. Kromě menopauzy je to zčásti způsobeno také účinky nadměrného množství hormonů štítné žlázy na cyklus výstavby kostí a jejich odbourávání. U hypertyreoidních pacientek je prodloužena fáze odbourávání kosti, a proto jim zlomeniny více hrozí. Jenže opačný problém, hypotyreóza, je také spojen se zvýšením rizika vzniku zlomenin.
(hah)
Zdroj: http://www.btf-thyroid.org/information/articles/107-thyroid-and-menopause