Sportování pro každého… alergika
Pokud trpíte sezonními alergiemi či sennou rýmou, pak pro vás mohou být venkovní sportovní aktivity poměrně nepříjemným zážitkem.
Pokud trpíte sezonními alergiemi či sennou rýmou, pak pro vás mohou být venkovní sportovní aktivity poměrně nepříjemným zážitkem. Dokonce i krátká zátěž bývá náročná. Zkuste se řídit několika následujícími jednoduchými radami, předtím než si půjdete zasportovat na čerstvý vzduch – vyvarujete se tak, nebo alespoň zmírníte nepříjemné projevy alergie, jako je kýchání, slzení očí a posmrkávání.
Jděte na to s rozumem
- Koncentrace alergenů. Měli byste přesně znát svoje alergeny a dle aktuální předpovědi hlídat jejich koncentraci v ovzduší. Je udávána počtem částic na kubický metr vzduchu. Množství alergenů, které mohou být pro organismus zatěžující, se den ode dne různí.
- Počasí. Vyhněte se tělesné zátěži, když prší, je vítr, vysoká vlhkost vzduchu nebo naopak suché parno. V takovýchto podmínkách bývá koncentrace alergenů nejvyšší. Ve větrném počasí můžou být navíc rozptýlené až na kilometry daleko a způsobovat neinfekční zánět spojivek. Ve vlhku se zase astmatikům špatně dýchá a vlhké teplo přeje plísňovým sporám.
- Správná aktivita ve správný čas. Nejvyšší koncentrace pylů v ovzduší je mezi šestou a devátou hodinou dopolední, poté pak při smrákání. Pokud chcete být aktivní v tuto dobu, zvažte nošení obličejové masky s protipylovým filtrem. Po příchodu domů vypláchněte nos roztokem slané vody k odstranění částic v něm zachycených.
- Léky vždy po ruce. Prevence je lepší než léčba, proto neotálejte s užitím léků ještě před nástupem pylové sezony, pokud je tedy neužíváte celý rok. Nejlépe několik týdnů před nástupem inkriminovaného období.
- Přiměřená zátěž. Zapomeňte na sport, pokud se cítíte unavení nebo jinak oslabení – imunitní systém je náchylnější k rychlejším a závažnějším obranným reakcím vůči alergenům. Může se stát, že i přes dodržení všech opatření se cítíte vyčerpaní a bez energie. To je způsobeno právě alergeny. Doporučuje se nezůstávat při takové fyzické kondici dlouho venku. Rovněž pokud si vezmete léky ještě doma a necítíte se ve své kůži, vyplatí se zůstat odpočívat.
- "Úklid" alergenů. Nejhorší příznaky alergie se obvykle neobjeví dříve než za hodinu od kontaktu s alergenem, proto ještě venku se může člověk cítit dobře. Po návratu ze sportu je důležité oblečení vyprat, osprchovat se a umýt si vlasy, aby byly odstraněny veškeré dráždivé částice.
(vav)
Zdroje:
running.about.com
www.webmd.com
www.myhealthpublisher.com
www.diyhealth.com