Spirometrické vyšetření
Při spirometrickém vyšetření měří přístroj zvaný spirometr množství ventilovaného vzduchu a řadu dalších parametrů, které zpracovává do výsledné křivky. Spirometrickou křivku hodnotí lékař specialista. Tato metoda se používá k diagnostice určitých druhů plicních onemocnění.
Při spirometrickém vyšetření měří přístroj zvaný spirometr množství ventilovaného vzduchu a řadu dalších parametrů, které zpracovává do výsledné křivky. Spirometrickou křivku hodnotí lékař specialista. Tato metoda se používá k diagnostice určitých druhů plicních onemocnění.
Kdy se používá
Spirometrické vyšetření většinou předepisuje interní, plicní nebo obvodní lékař, který pomocí tohoto vyšetření diagnostikuje nové onemocnění nebo sleduje stav onemocnění stávajícího. Jedná se zejména o astma, bronchitidu, emfyzém (rozšíření průdušek) a další chronická onemocnění plic.
#IMG#Co je k vyšetření potřeba
K vyšetření se používá přístroj spirometr. Spirometr se skládá z náustku a počítačového zařízení, které je schopno změřit rychlost vydechnutého vzduchu za určitou časovou jednotku a přepočítat ji na objem. Výsledná data vytiskne přístroj na papír. Jedná se o křivku s různými amplitudami, které odpovídají jednotlivým dechovým parametrům.
K čemu vyšetření bude a na čem jiném ještě závisí
Výsledkem vyšetření jsou křivky, které odpovídají funkčnímu stavu Vašich plic. To znamená, že ukazují, jakým způsobem plíce dokáží okysličit krev a zajistit tak tkáním dostatečné množství kyslíku, které je pro život nezbytné. Naměřené hodnoty jsou závislé na věku, pohlaví a výšce jedince. Tyto hodnoty se před vyšetřením do přístroje zadávají, aby bylo vyšetření dostatečně objektivní.
Jaký je princip spirometrického vyšetření
Objem vydechnutého vzduchu lze fyzikálně dopočítat z rychlosti proudu vzduchu za určitý čas. Přepočtené parametry jsou zaznamenávány jako spirometrická křivka. Během klidného dýchání má křivka určitý tvar. Odchylky od ní ukazují na jednotlivá plicních onemocnění. K odlišení onemocnění se používá různých „dechových cviků“ (např. usilovný nádech, výdech apod.), při kterých se odchylky zvýrazní.
Jak se na to připravit
Před vyšetřením alespoň 6 hodin nekuřte a nejezte těžce stravitelné jídlo. Může se stát, že Vám lékař při předchozí návštěvě doporučí několik hodin či dní před vyšetřením vysadit některé léky nebo naopak Vám některé před vyšetřením podá.
Jak vyšetření probíhá
Před vyšetřením dostanete „kolíček“ na noc a nový náustek na spirometr. Sestra Vám vysvětlí, jak budete dýchat. Připravte se zhruba na tyto pokyny: dýchejte klidně a pravidelně, zhluboka se maximálně nadechněte a vydechněte, normálně se nadechněte a vydechněte, vydechněte co nejvíce, apod. Každý Váš nádech a výdech je zaznamenán. Po ukončení vyšetření Vám sestra sejme kolíček z nosu.
Kdy bude výsledek
Výsledek vyšetření Vám pravděpodobně oznámí lékař ihned nebo se ho dozvíte u svého lékaře při další kontrole.
Co vyšetření ukáže
Podle výsledné křivky lékař určí, o jaké plicní onemocnění se jedná nebo jak je Vaše stávající onemocnění léčeno.
Kam povedou další kroky
Na základě výsledků Vám lékař zavede nebo upraví léčbu. Plicní onemocnění se léčí úpravou životosprávy, farmaky nebo operačně. Převažuje léčba farmakologickými preparáty ve formě inhalačních sprejů a tablet.