Cigareta za volantem? Škodí víc, než tušíte!
Ačkoliv je kouření zakázáno v hromadných dopravních prostředcích, v osobních vozech stále potkáváme velké množství řidičů kuřáků. Právě oni ohrožují nejen své zdraví, ale i zdraví spolujezdců a ostatních účastníků dopravního provozu.
Ačkoliv je kouření zakázáno v hromadných dopravních prostředcích, v osobních vozech stále potkáváme velké množství řidičů kuřáků. Právě oni ohrožují nejen své zdraví, ale i zdraví spolujezdců a ostatních účastníků dopravního provozu.
Nebezpečí jménem pasivní kouření
Ať už v autě kouříte vy samotní, nebo si „zapálí“ někdo ze spolujezdců, vystavujete se riziku nejen aktivního, ale i pasivního kouření. Vzhledem k malému prostoru se vydechovaný kouř snadněji rozšíří do všech koutů vozu a udrží se zde ve vyšších koncentracích. Pokud si myslíte, že vše vyřeší otevřená okna nebo klimatizace, jste na velkém omylu!
- Vykouření jedné cigarety ve stojícím automobilu se zavřenými okny způsobí 11× vyšší koncentraci cigaretových složek ve vzduchu než v průměrném kuřáckém baru. V případě jedoucího auta je pak koncentrace kouře 7× vyšší.
- Vědci provedli rozsáhlý výzkum měření složek cigaretového kouře v mnoha vozidlech a zjistili, že ať už bylo při kouření otevřené okno, či zapnutá klimatizace, vždy naměřili mnohem vyšší koncentraci nebezpečných látek než v jakékoliv malé uzavřené místnosti.
- Situaci nezlepší ani držení cigarety z otevřeného okna – v tomto případě je naměřená koncentrace po vykouření jedné cigarety asi o 2/3 vyšší než v průměrném kuřáckém baru.
Těžký dopad na zdraví
Kouření v autě způsobuje řadu problémů, od zánětů spojivek až po významné choroby, jako jsou onemocnění srdce a rakovina plic. Když už nechcete přestat kouřit kvůli sobě, pokuste se omezit kouření v autě alespoň kvůli svým dětem – jejich organismus je totiž mnohem vnímavější k cigaretovému kouři. A jaké obtíže dětem hrozí?
- onemocnění dýchacího traktu – bronchitida, astma, zápal plic apod.,
- zánět středního ucha,
- vyšší riziko nádorového bujení,
- choroby cévního systému,
- syndrom náhlého úmrtí kojence
Viník dopravních nehod
Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit statisticky vyšší četnost dopravních nehod u řidičů kuřáků. Až tedy budete mít chuť na cigaretu za volantem, uvědomte si, že kouření při jízdě 2× zvyšuje riziko smrtelných dopravních nehod a stojí nejméně za každým pátým úmrtím při dopravní nehodě.
Kouření je zlozvyk, který svým příznivcům dříve nebo později nenávratně poškodí zdraví. Pokud s ním neskoncujete úplně, vyžeňte cigarety alespoň pryč ze svého automobilu – kouřením za volantem totiž riskujete nejen své zdraví, ale i zdraví svých dětí a ostatních spolujezdců.
(holi)
Zdroj: ash.org.uk