Cigarety mladé lidi ovládnou dříve, než si závislosti sami všimnou
Jinými slovy, kouří-li opravdu hodně mladý člověk více než rok, je jeho budoucí závislost na nikotinu téměř jistotou.
Nepříjemné dědictví
Závislost na tabáku je čím dál častěji problémem i mladých lidí. Závažné je to o to víc, že návyk vzniká u dospívajících mnohem rychleji a pevněji zakoření než u dospělých. Příkladem typického mladého kuřáka cigaret je dnes 14letá dívka, která vykouří 3 cigarety za týden. Svůj problém si obvykle uvědomuje, ale zároveň uznává, že sama nedokáže s kouřením přestat. Zarážející je, že takto podobně závislých dorostenců je téměř 17 %! Někteří totiž mají tu smůlu, že od rodičů zdědili tzv. „nepříznivý nikotinový receptor“ – tento senzor v mozku je odpovědný za vznik závislosti na nikotinu. Kuřáci s tímto receptorem, navíc mladší 15 let, mají až 5× větší šanci stát se závislými na nikotinu než lidé s rizikovým receptorem, kteří začali kouřit později.
Rok života
Australští vědci 10 let sledovali 1 520 studentů ve věku od 14 do 24 let. Zkoumali, jakým způsobem časný začátek kouření, délka každodenního kuřáctví a doba odvykání ovlivňují rozvoj závislosti. Závěrečné zjištění bylo překvapivé. Mládež, která kouřila sice denně, ale maximálně po dobu 12 měsíců a poté přestala, má riziko budoucího rozvoje závislosti na nikotinu stejné jako dorostenci, kteří nikdy nekouřili!
Cíleno na mladé lidi
Z výše uvedeného rozsáhlého výzkumu vyplývá zásadní fakt – cílem kampaní proti kouření a rad, jak přestat, by měli být právě ti mladí lidé, kteří jsou závislí, ale kouří méně než jeden rok. Pokud je v této době odvykání úspěšné, je téměř stoprocentní, že se mladý člověk v budoucnosti nestane závislým na nikotinu.
(syna)
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov