Cílená léčba mě drží nad vodou, říká pacientka s rakovinou plic
Šestapadesátiletá učitelka z Prahy nikdy nekouřila, sportovala a žila zdravě. Přesto si k ní rakovina našla cestu a bez varování zasáhla její levou plíci a z ní pronikla až do mozku. Lékařem jí byla doporučena cílená léčba a Klára si ji nemůže vynachválit. Zdá se, že nemoc na ni reaguje dobře.
„Plíce mi o tom v podstatě vůbec nedala vědět,“ začíná své vyprávění Klára, která začala o prázdninách loňského roku na letní dovolené trochu pokašlávat. Objevila se i zvýšená teplota, ovšem Klára svému stavu nepřikládala žádný větší význam. I tak raději po návratu domů navštívila praktickou lékařku, která si ji poslechla a předepsala jí léky na odkašlávání. Ty ale nepomohly, proto se na doporučení lékařky vydala raději na rentgen. „Měla jsem podezření na zápal plic, tato varianta mě vůbec nenapadla,“ dodává.
Rakovina se rozšířila z plíce až do mozku
Výsledky rentgenu odhalily pokročilé stadium rakoviny. „Jak mi později vysvětlil pan doktor, pohrudnice, na kterou se rakovina z plíce rozšířila, mi kašlem dávala najevo, že se něco děje,“ vzpomíná Klára. Kašel tedy znamenal, že se rakovina rozšiřuje dál a nezastavila se ani u pohrudnice. Pacientka byla odeslána na podrobná vyšetření, která odhalila jak adenokarcinom v levé plíci, tak metastázy v mozku i v jiných částech těla. Onkolog Kláře doporučil tzv. cílenou biologickou léčbu.
Cílená léčba šetří zdravé buňky
Cílené léky byly vyvinuty tak, aby působily přímo na nádorové buňky. Jejich podáváním se mají zmírnit negativní účinky léčby na zdravou tkáň, což mají na svědomí některé jiné léčebné metody, např. chemoterapie. Ta je sice zaměřena proti genetické výbavě rakovinných buněk, ale zasahuje i buňky zdravé. Cílená léčba směřuje proti molekulám nádorových buněk a díky tomuto mechanismu dosahuje vyšší efektivity. Dnes jsou známy stovky účinných látek a lze je použít v různých fázích onemocnění. Podává se v komplexních onkologických centrech, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou léčbou. Jedno z center se nachází i v Thomayerově nemocnici v Praze, právě tam dochází i pacientka Klára.
Léčbu bylo potřeba po půl roce změnit
O vhodnosti cílené léčby rozhodl onkolog na základě výsledků komplexního vyšetření, které zahrnovalo bronchoskopii, CT a laboratorní vyšetření na přítomnost genetických mutací v nádorových buňkách a které právě určuje vhodnost a druh cílené léčby. CT ukázalo, že nádor plic tvoří metastázy v mozku i v dalších částech těla. Lékař zpočátku zvolil lék, který sice pacientce rychle ulevil od bolesti a kašle, ale měl negativní nežádoucí účinky. Týkaly se zejména problémů se zažíváním. „Tělo lék nechtělo přijmout, takže jsem trpěla na průjmy, dělaly se mi vyrážky, krvácely dásně, padaly vlasy,“ vzpomíná pacientka. Opakované vyšetření pomocí CT navíc ukázalo, že se nález na mozku příliš nemění.
Onkolog proto odebral pacientce krev, provedl krevní rozbory a na jejich základě lék změnil. Nový přípravek již pacientce vyhovuje, nežádoucí účinky nemá, což jí dovoluje žít plnohodnotný život, i když nechodí do práce. „Drží mě nad vodou. Je bezvadný. Nyní jsem bez jakýchkoliv vedlejších příznaků,“ pochvaluje si Klára. Kromě cílené léčby pacientka žádnou jinou léčbu nepodstupuje, každý měsíc ale dochází na pravidelné kontroly, na nichž lékař monitoruje stav jejích plic. „Zatím se všechno drží v normálu,“ komentuje současný stav optimisticky Klára.
Více informací na: https://www.lecba-rakoviny.cz/
(kahá)
Zdroje:
Nahrávka s pacientčiným příběhem
https://www.aifp.cz/cs/biologicka-lecba-uskutecnuje-o-cem-pacienti-a-leka/
https://www.onconet.cz/index.php?pg=aktuality&aid=188
https://www.cilena-lecba.cz/co-je-to-biologicka-lecba
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/lecba/jak-se-lecit/farmakoterapie/co-je-to-biologicka-lecba/