Cílená léčba: průlom v terapii střevních zánětů
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida představují chronická onemocnění střev, která nemocnému svými příznaky značně znepříjemňují život.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida představují chronická onemocnění střev, která nemocnému svými příznaky značně znepříjemňují život. Podobně jako v případě některých revmatologických nebo kožních zánětlivých chorob také v léčbě střevních zánětů znamenal objev biologické léčby přímo revoluci.
Léčit s větší přesností
Základem terapie Crohnovy choroby i ulcerózní kolitidy je zpomalení nebo v lepším případě úplné zastavení probíhajícího zánětu, a tím i zmírnění obtěžujících příznaků. Toho lze dosáhnout ovlivněním imunitního systému. Cílená terapie má v porovnání s ostatními užívanými léčivy zásadní přednost, kterou naznačuje už její název. Jde o zacílení na konkrétní molekuly, které hrají v průběhu onemocnění klíčovou roli. Platí přitom, že čím je léčba cílenější, tím méně možných nežádoucích účinků souvisejících se zásahem do obranyschopnosti organismu s sebou přináší.
Pro koho je léčba vhodná
Bohužel, biologická léčba představuje finančně velmi nákladnou záležitost a její použití není i z odborného hlediska zdaleka vhodné u každého pacienta. Lékaři proto tento způsob terapie volí zejména v následujících případech:
- selhání nebo netolerance běžně užívaných léků (kortikosteroidů a imunosupresiv),
- vysoká aktivita onemocnění,
- velké riziko nepříznivého vývoje nemoci,
- nemožnost vysazení dlouhodobě užívaných kortikosteroidů s nebezpečím závažných následků, jako je například rozvoj osteoporózy, šedého zákalu nebo cukrovky.
Kdy se naopak použít nesmí
Podle provedených výzkumů je v některých případech možné cílenou terapii využít také v léčbě střevních zánětů u dětí od 6 let a těhotných žen. Naopak zcela nevhodná je biologická léčba u následujících stavů:
- předchozí alergická reakce po aplikaci léčiva,
- probíhající infekce,
- náhlá příhoda břišní,
- srdeční nedostatečnost,
- zhoubné onemocnění v průběhu posledních pěti let,
- demyelinizační onemocnění (zejména roztroušená skleróza).
Následkem užívaní cílené terapie jsou nemocní přece jen náchylnější k nejrůznějším infekcím. Proto je nutné pečlivé vyšetření před zahájením i v průběhu zmíněné léčby.
(veri)
Zdroj: zdravi.e15.cz