Cíleně proti nádorům aneb Co vás nejvíce zajímá
Léčba rakoviny za pomoci biologik patří mezi nejmodernější způsoby boje proti této zákeřné nemoci. S užíváním cílených preparátů je spojena řada otázek, které pacienty zajímají. Přinášíme odpovědi na nejčastější z nich.
1. Jak léčba funguje?
Rozvoj medicíny v posledních desetiletích umožnil pochopení mnoha principů vzniku a průběhu nádorového bujení. Proto je nyní možné tento život ohrožující proces cíleně narušit, a to na úrovni buněk a molekul. A právě na tomto principu funguje cílená terapie.
2. Co konkrétně se v těle děje?
Nádorová buňka se vyznačuje schopností nekontrolovaného dělení a narušenou schopností takzvané apoptózy (plánovaného zániku). Cílená léčba může toto dělení, které dává vzniknout nádoru jako takovému, zastavit. V některých případech dojde dokonce k zániku buňky. V pokročilých stadiích rakoviny cílená terapie obvykle celý proces bujení spíše zpomalí, úplné vyléčení je pravděpodobnější ve stadiích časných.
3. Čím se terapie biologiky liší od chemoterapie?
Chemoterapie není léčba cílená, a proto zasahuje vedle nádorových také buňky zdravé. S tím souvisí řada nepříjemných účinků, které jsou s touto metodou spojené – ať už jde o vypadávání vlasů, průjmy, úbytek bílých krvinek s vysokým rizikem vzniku infekce a podobně. Terapie biologiky však stále v řadě případů není schopna klasickou chemoterapii zcela nahradit a mnohdy se s ní také kombinuje.
4. Jaká probíhá aplikace léků a co délka léčba?
Nejčastěji se biologika aplikují nitrožilně, v řadě případů je možné jejich podávání ambulantně v intervalu několika týdnů. Existují však také léky, které se dají polykat. Délka léčby je různá, například v případě zajišťovací terapie karcinomu prsu to je optimálně rok.
5. U kterých nádorů se cílená terapie využívá?
Tato medicínská metoda se stále rozvíjí a nachází uplatnění u dalších typů nádorů. Využívá se například v terapii rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, ledvin, plic, leukémií či lymfomů. V řadě případů je účinnější než léčba klasická, někdy však bývá doprovázena nežádoucími účinky.
Zdroj: www.onko.cz