Cílená léčba může být nadějí i pro pacienty s leukémií
Do první fáze klinického testování se dostává nová skupina léků, u nichž již byla prokázána účinnost proti chronické lymfatické leukémii.
Do první fáze klinického testování se dostává nová skupina léků. Ty znemožňují práci zvláštním bílkovinám s funkcí enzymů – cyklindependentním kinázám. Tyto bílkoviny jsou zapojeny do buněčného metabolismu, do obnovy a signalizace. Zdá se, že hrají klíčovou roli při vývoji rakoviny. A právě testování nové skupiny léků v této fázi již prokázalo jejich účinnost proti chronické lymfatické leukémii.
#IMG#
Zkoumaná látka SNS-032 neprokázala svou účinnost proti mnohočetnému myelomu, ačkoli výzkumníci doufají, že by mohla mít efekt na zhoubné nemoci krve v kombinaci s jinými léky. Zpráva byla zveřejněna v prestižním časopise Journal of Clinical Oncology.
Svolní k experimentu
Doktor Siegel, vedoucí studie, a jeho kolegové testovali nadějný preparát na 37 pacientech, z nichž 19 trpělo chronickou lymfatickou leukémií a 18 myelomem. Pacienti byli ve stadiu relapsu (znovuvzplanutí) po četných předchozích léčbách – průměrně po čtyřech kúrách. Všichni pacienti věděli, že dostávají experimentální lék. Lék dostali kvůli ověření snášenlivosti a dávky v nitrožilní infuzi. Infuze trvala šest hodin každý týden po dobu tří po sobě jdoucích týdnů.
Cílená léčba po boku chemoterapie?
Studie prokázala, že lék je dobře snášen a že má klinický účinek. Jde však zatím o malou studii, o začátek testování. Znamená to nicméně, že je zde silný důvod pro další, rozsáhlejší testy, které prokážou, zda má nový lék místo po boku zavedených chemoterapií. Získané výsledky dávají tušit, že více protirakovinného účinku přinese podávání v delších pulsech. Pacienti v této studii už trpěli pokročilými stadii choroby a měli za sebou dlouhou léčbu. Je možné, že pacienti v lepším stavu budou na léčbu reagovat ještě lépe.
(shmt)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com