Rozsah péče, kterou inkontinentní jedinec vyžaduje, závisí na jeho duševním i fyzickém stavu. Jinou péči bude potřebovat pacient zcela upoutaný na lůžko, jedinec s mentálním handicapem či omezeně pohyblivý senior. Mezi základní úkony, které je nutné zabezpečit, patří pomoc s osobní hygienou. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice intimní oblast, zažívají obě strany většinou rozpaky, ostych a stud. Nicméně je třeba si uvědomit, že právě pomoc v této oblasti patří k těm nejužitečnějším a může velmi ovlivnit kvalitu života nemocného.
Speciální kosmetika a inkontinenční pomůcky
Kůže inkontinentního jedince je mnohem více namáhána než u zdravých lidí. Téměř trvalý kontakt pokožky s močí může vést k rozvoji vyrážky, zánětu či opruzenin a u nepohyblivých lidí podporuje tvorbu proleženin. Správná péče o pokožku je naprosto zásadní a měla by zahrnovat nejen mytí, ale také dostatečnou hydrataci a ochranu před opruzeninami. K tomuto účelu slouží speciální kosmetické prostředky pro dospělé, které nejen čistí, ale také eliminují nepříjemný zápach, a dotyčnému tak nabízejí pocit čistoty, svěžesti a pohodlí. Samozřejmostí by měly být také kvalitní inkontinenční pomůcky. Při jejich výběru je vždy vhodné zaměřit se nejen na absorpční kapacitu a optimální velikost, ale také na individuální preferenci pacienta a pocit pohodlí. S výběrem může poradit lékař i lékárník.
Jak na intimní hygienu?
Při provádění osobní hygieny nemocného je důležité nastavit příjemnou a přátelskou atmosféru, zajistit odpovídající teplotu v místnosti a dobu trvání péče zkrátit na nezbytně nutný čas, přičemž na nemocného nechvátat. Na úvod si vždy připravte všechny potřebné pomůcky tak, aby byly ihned po ruce. Nechte pacienta, aby veškeré úkony spojené s hygienou, pokud to zvládne, prováděl samostatně. Tím posílíte jeho sebedůvěru a zároveň předejdete mnoha nepříjemným situacím. Při mytí intimních partií vždy zkontrolujte kožní záhyby a stav pokožky, pokud objevíte nějaké změny, je potřeba místo okamžitě ošetřit. Při vysoušení pokožky jemně přikládejte absorpční pomůcky a vyvarujte se tření. Také myslete na to, že klasické ručníky mohou být zdrojem infekce, a je proto nezbytná jejich pravidelná výměna, případně využívejte jednorázové pomůcky.
Hygienou péče nekončí
Součástí péče o inkontinentního pacienta se sníženou pohyblivostí by mělo být i zajištění bezpečného prostředí a bezproblémového přístupu na toaletu. Dobrými pomocníky jsou například protiskluzové podložky, podpůrná madla či ochranné pomůcky na nábytek. Nezapomínejte ani na oblečení pro inkontinentního člověka, mělo by jít jednoduše a rychle svléci. Ideální jsou proto kalhoty s gumou, nikoliv s knoflíkem. Dohlížejte na pravidelný pitný režim, jelikož inkontinentní pacienti mívají často tendenci jej omezovat, aby nemuseli chodit tak často na toaletu. Nízký příjem tekutin však může vést k rozvoji dalších komplikací.
Inkontinence moči je pro většinu osob intimní a bolestné téma. Proto je důležité o ní otevřeně mluvit a opakovaně pacienty ujišťovat, že výčitky nejsou namístě. Pokud se rozhodnete zajistit svému blízkému péči v domácím prostředí, informujte se také o možnosti profesionální pečovatelské a zdravotní pomoci. Pouze důkladná péče umožňuje nemocnému prožít život v co nejvyšší možné kvalitě.
(mraf)
Zdroje:
https://seni.cz/cs_CZ
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/incontinence-tips-for-carers