Péčí o ústa dbáte o své celkové zdraví. Jak při ní postupovat co nejúčinněji?
Pokud platí, že oko je do duše okno, pak ústa jsou do našeho organismu dveřmi a dá se říci, že se příliš netrhnou. To kromě výhod přináší i řadu rizik. Jak je co nejlépe omezit? Pokud bychom zůstali u tohoto příměru, tak v předsíni je třeba uklízet nejen proto, abychom měli pěkný reprezentativní vstup do domu, ale abychom měli i čisto v celém domě, protože špína ze zádveří se snadno roznese do zbytku domu…
Zdraví úst odráží naše celkové zdraví. Nezahrávejte si s ním
Ústa představují nejen bránu do dýchacího a trávicího ústrojí, ale skrze dásně i do krevního řečiště, a tak zanedbání péče o ústa může vést ke vzniku onemocnění projevujících se v jiných částech těla, například k některým onemocněním srdce či plic. Jiné nemoci (např. cukrovka) nebo aktuální zdravotní stav (např. těhotenství) mohou také způsobit, že vaše obranyschopnost proti některým patogenům bude celkově nižší, pak může být obtížné udržet zdraví úst pod kontrolou a problém se dále prohlubuje. Navíc některé léky, např. proti alergii nebo depresi, mohou snižovat produkci slin, které naše ústa přirozeně před mikroby chrání.
Jak poznáte, že zdraví vašich úst není na takové úrovni, jak by mělo být? Nemusí vás v tuto chvíli nic bolet, přesto nemusí být vše v pořádku. Rozhodně není normální, aby vaše dásně byly citlivé, oteklé a krvácely, případně abyste dlouhodobě trpěli zápachem z úst.
Češi mají v péči o zdraví úst značné rezervy
Jak jsme na tom s ústním zdravím? Rezervy Čechů v této oblasti odráží výsledky průzkumu společnosti Ipsos z dubna 2022. Z nich vychází, že zatímco čištění zubů je pevnou součástí naší každodenní rutiny, jen polovina Čechů se alespoň jednou týdně zaměřuje na mezizubní prostory a třetina si je nečistí vůbec. Bohužel nejčastěji je to proto, že si myslí, že čistění zubů kartáčkem je dostatečné, nebo jsou prostě jen pohodlní.
Jako velký motivátor pro zlepšení ústního zdraví může posloužit edukace nejmladších. Přestože téměř všichni čeští rodiče se svými dětmi navštěvují zubní ordinaci, více než polovina je nevezme na zubní hygienu, takže v této oblasti spoléhá pouze sama na sebe. Přitom právě u prevence vše začíná… Připomenout důležitost péče o ústní zdraví v jakémkoliv věku je cílem Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. březen.
Trojice pravidel, díky níž posunete svou péči o zdraví úst na další úroveň
Jak je tedy patrné z výsledků průzkumu, se standardem Čechů si pro zachování (nejen) ústního zdraví nevystačíte.
Při ústní hygieně nezapomeňte na mezizubní prostory, které je třeba čistit každý den. Použít k tomu můžete mezizubní kartáčky a nitě nebo si můžete pomoci ústní sprchou. Ta využívá k čištění proud vody, a proto patří k nejšetrnějším ze zmíněných možností. Je vhodná i pro lidi s citlivými dásněmi. Její nový model od značky Philips je vybaven dokonce čtyřmi proudy, které prostory zbaví nečistot ještě účinněji než dříve (dvakrát účinněji než mezizubní kartáček).
Pravidelné čištění zubů je základ. Víte ale, jak na něj co nejúčinněji? Každý, kdo se o toto téma zajímá, již určitě slyšel o sonickém zubním kartáčku, který díky několika desítkám kmitům za minutu dokáže odvést mnohem více práce, než by kdy mohl odvést manuální kartáček – odstraní lépe plak ze zubů a chrání dásně. Manuálním kartáčkem byste si museli zuby čistit 12 minut, aby byl jeho výkon s ním srovnatelný. Jednou ze společností, která má s touto technologií nejvíce zkušeností a jejíž kartáčky tradičně patří mezi nejlépe hodnocené, je Philips. Vyvinula řadu Sonicare, z níž si dokáže vybrat skutečně každý. Sonický kartáček je skvělou volbou nejen pro běžné Čechy, ale i pro osoby s omezenou mobilitou, umělým chrupem nebo rovnátky nebo děti, u nichž může být poctivé čištění zubů značným martýriem.
Ke kartáčku si můžete přikoupit nástavec na čištění jazyka, takže nebudete muset pořizovat škrabku na jazyk zvlášť. I zde se totiž v ústech ukrývají patogeny, které mohou mimo jiné za zápach z úst.
Co jste o sonické technologii nevěděli a báli jste se zeptat?
Předpokladem pro nejlepší účinek sonického kartáčku je jeho správné používání, a proto pojďme doplnit, na co se v této souvislosti často zapomíná:
- Aby sonický zubní kartáček dobře fungoval, je třeba ho držet jinak, než jste zvyklí u manuálního kartáčku, tedy konečky prstů, třeba jako smyčec.
- Nemusíte na něj vyvíjet žádný tlak, jen ho přiložíte k zubům na rozhraní mezi dásněmi a zuby, případně na kousací plochy zubů seshora, v úhlu 45 stupňů a „vodíte“ ho postupně po celém chrupu.
- Na přehnaný tlak vás kartáček upozorní vibracemi a dobu čištění, odpovídající různým čisticím režimům, hlídá za vás. Po jejím uplynutí jednoduše přestane čistit.
- Hlavice kartáčku je třeba měnit každé tři měsíce. Některé sonické kartáčky Philips vás na chvíli, kdy je třeba hlavici vyměnit, samy upozorní.
Budete sami překvapeni, jak sonická technologie změní vaši každodenní péči o ústní zdraví, a jediný problém, který budete řešit, bude poprskané zrcadlo, protože se nebudete moct nabažit pohledu na to, jak kartáček skvěle pracuje. Zpět k pomůckám, které jste používali předtím, se už určitě nebudete chtít vrátit.
(pok)
Lee J. et al. Efficacy of sonic-powered toothbrushes for plaque removal in patients with peri-implant mucositis. J Periodontal Implant Sci 2015, 54 (2), 56–61.
Krishnakant Nammi M. S. et al. The Effects of Use of a Powered and a Manual Home Oral Hygiene Regimen on Plaque and Gum Health in an Orthodontic Population. J Clin Dent 2019, 30 (SpecA), A1-8.
https://www.worldoralhealthday.org/campaign-theme-2021-2023
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/tongue-scraping#benefits
https://www.youtube.com/watch?v=hLb0kAZ4EY8
https://www.philips.cz/c-e/pe/oral-hygiene/spravna-pece-o-zuby-a-dasne.html
https://www.philips.cz/c-e/pe/elektricke-zubni-kartacky/sonicare
https://www.usa.philips.com/c-m-pe/dental-professionals/dental_indications/oral-and-overall-health
https://www.philips.cz/c-e/pe/dental-professionals/stav-ustni-hygieny-v-echach-a-na-slovensku.html