Rakovina varlete si za své oběti vybírá hlavně mladé muže
Zatímco o rakovině prsu u žen slyšíme nebo čteme každou chvíli, „typicky mužský“ zhoubný nádor, rakovina varlete, se v médiích objevuje podstatně méně často. Je pravda, že v porovnání s rakovinou prsu je rakovina varlete mnohem méně častá, na druhou stranu však u mladých mužů, kde se objevuje zdaleka nejvíce, představuje nejběžnější typ zhoubného nádoru.
Zatímco o rakovině prsu u žen slyšíme nebo čteme každou chvíli, „typicky mužský“ zhoubný nádor, rakovina varlete, se v médiích objevuje podstatně méně často. Je pravda, že v porovnání s rakovinou prsu je rakovina varlete mnohem méně častá, na druhou stranu však u mladých mužů, kde se objevuje zdaleka nejvíce, představuje nejběžnější typ zhoubného nádoru.
Co by měli muži (a jejich milující ženy) vědět o rakovině varlete
Protože se o rakovině varlete tak často nemluví a navíc se objevuje u mladých mužů ve věku, kdy myslí na všechno možné, ale rozhodně ne na rakovinu, většinou tento zhoubný nádor zastihne člověka úplně nepřipraveného. Základní informace o riziku rakoviny varlete bychom přitom měli znát všichni a v zájmu všech mladých mužů ve svém okolí tyto informace ochotně předávat dál:
- Rakovina varlete vzniká většinou z buněk produkujících spermie v mužské pohlavní žláze – varleti.
- Nejčastěji se objevuje u mladých mužů ve věku 20 až 39 let.
- Většinu případů rakoviny varlete objeví mladí muži sami. Známkou rakoviny varlete může být cokoli neobvyklého, co se tohoto orgánu týká. Nejčastěji si muž nahmatá na varleti tvrdou bulku, rakovina se ale může projevit i nepříjemnými pocity až bolestí v oblasti třísel, otokem varlete nebo pocitem nezvyklé tíhy v šourku.
- Rakovina varlete, pokud se objeví včas, je obvykle dobře léčitelná. I když se velkou většinu případů podaří úspěšně vyléčit, stále však někteří lidé na tento zhoubný nádor umírají.
- Nejdůležitější prevencí rakoviny varlete je samovyšetření varlat. Každý muž by měl zhruba jedenkrát měsíčně věnovat svým varlatům náležitou pozornost a pečlivě je prohmatat. Pokud narazí na cokoli neobvyklého (bulka, zatvrdnutí, změna tvaru nebo velikosti), měl by co nejdříve navštívit svého praktického lékaře nebo přímo specialistu-urologa.
- Základní způsoby léčby rakoviny varlete jsou stejné jako u dalších zhoubných nádorů: většinou se začíná operací (odstranění postiženého varlete), po které může následovat chemoterapie nebo ozařování.
Vyrovnat se s diagnózou rakoviny varlete je těžké, i když naděje na úspěšné vyléčení jsou velmi vysoké. Zaprvé každá rakovina vyvolává velkou nejistotu a obavy a zadruhé se rakovina varlete týká intimního orgánu, a tak je pro mnoho mužů těžké mluvit o svém onemocnění bez zábran nejen s lékařem, ale především se svou rodinou a přáteli. Také proto je důležité o rakovině varlete co nejvíce veřejně mluvit, aby se toto téma stalo tak běžné a přirozené, jako je dnes téma rakoviny prsu a její prevence. V odtabuizování tématu rakoviny varlete hodně pomáhají i příklady slavných mužů, kteří se s rakovinou varlete ve svém životě úspěšně utkali.
Jak s rakovinou varlete bojovali slavní
- Lance Armstrong – i když slavný cyklista kvůli přiznanému dopingu už nepatří mezi obdivované sportovní hrdiny, mnozí se shodují, že pro muže potýkající se s diagnózou rakoviny varlete znamená jeho příklad stále velmi mnoho. Když bylo Armstrongovi 25 let, zjistili mu lékaři rakovinu varlete v pokročilém stadiu včetně metastáz a dávali mu méně než padesátiprocentní naději na přežití. O to více je inspirující příběh muže, který nad svým onemocněním po náročné léčbě nakonec vyhrál a pak ještě mnoho let pokračoval ve sportovní kariéře.
- Petr Koukal – úspěšný badmintonista je pro mnohé české muže bojující s rakovinou varlete podobným vzorem jako Lance Armstrong, na rozdíl od cyklisty je ale podstatně bližší a také jednoznačně pozitivní postavou. Úspěšný český sportovec odhalil svůj nádor vlastně náhodou a zpočátku vůbec nevěděl, o jak vážnou záležitost se jedná. Dnes se již úspěšně vyléčený Petr Koukal stále snaží na riziko rakoviny varlete upozorňovat a motivovat mladé muže k tomu, aby se v případě podezření neváhali obrátit na lékaře.
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz