Rakovinu prsu pomůže zdolat útok kombinované léčby
Ročně je rakovina prsu diagnostikována přibližně u 6 000 českých žen. Protože se jedná o onemocnění řadící se na prvním místo výskytu zhoubných nádorů u žen, hledají odborníci stále nové a účinnější způsoby terapie.
Ročně je rakovina prsu diagnostikována přibližně u 6 000 českých žen. Protože se jedná o onemocnění řadící se na prvním místo výskytu zhoubných nádorů u žen, hledají odborníci stále nové a účinnější způsoby terapie. Dosavadním vrcholem se v tomto smyslu stal objev tzv. biologické léčby. Vědci teď přichází s možností, jak ještě posílit už tak silnou protinádorovou zbraň – zvažují zkombinovat více cílených preparátů najednou.
I přes široké možnosti léčby stále některé nádory odolávají
Přestože má moderní medicína k dispozici několik léčebných modalit, mezi které patří chemoterapie, ozařování, hormonální, operativní či biologická léčba, stále se lékaři setkávají s nádory prsu, které jakékoliv terapii odolávají. Vědci z Houstonu se proto rozhodli otestovat, zda je možné podat dvě látky užívané v rámci biologické léčby najednou a jestli má taková kombinace kýžený léčebný efekt.
Zmnožený receptor nutí buňky k dělení
V rámci cílené léčby rakoviny prsu se mimo jiných používají dvě látky – trastuzumab a lapatinib –, které blokují účinky zprostředkované takzvaným „receptorem typu 2 pro epidermální růstový faktor“ (HER 2). Tento receptor mají na svém povrchu i zdravé buňky, ale u nádorových buněk je zmnožený a zvýšeně aktivní. Zjednodušeně řečeno HER 2 nutí buňky v prsu k nekontrolovanému dělení, čímž vzniká vlastní zhoubný nádor. Vysoký počet HER 2 receptorů má však pouze zhruba 20 % žen, které trpí rakovinou prsu. Jedná se přitom obvykle o velmi agresivní a špatně léčitelné nádory.
Léčivé protilátky bude možné kombinovat
Trastuzumab a lapatinib jsou léčebné protilátky, které se navážou na zmnožené receptory a tím blokují jejich nežádoucí účinek na buněčné dělení. Nádorové buňky pak umírají, zatímco ty zdravé, které mají receptorů normální počet, zůstanou netknuté. Lékaři však zjistili, že se některé ženy, přestože mají stanovený vysoký počet HER 2, při léčbě jediným preparátem neuzdravují. Rozhodli se tedy testovat možnost aplikace obou zmíněných látek v rámci jedné kúry.
První výsledky výzkumu naznačují, že by kombinace trastuzumabu s lapatinibem mohla být u některých žen účinná. Přestože obě látky blokují tentýž receptor, každá trochu jiným mechanismem. Bohužel už teď je jisté, že tato kombinace léčiv nebude dostatečně účinná u všech nemocných. Přesto však zachrání život některým z těch, kterým aplikace jednoho preparátu cílené léčby nemohla pomoci.
(veri)