Rány potřebují dobře „nakrmit“
Aby naše tělo správně fungovalo a my se cítili dobře, je potřeba dodávat našemu organismu dostatečné množství vitamínů, minerálů a energie ve formě kvalitních živin.
Bílkoviny – základní stavební kámen
Cukry, tuky a bílkoviny jsou živiny nezbytně důležité pro správný chod organismu. V případě hojení ran mají nepostradatelnou úlohu bílkoviny, jejichž nedostatek obnovu tkáně naruší. Vazivové buňky proteiny (bílkoviny) potřebují pro své dělení a novotvorbu vaziva, kterým ránu zacelí. Nedostatek bílkovin může také zvýšit riziko vzniku zánětu.
ABeCEda vitamínů
Vitamíny patří také k základním a nepostradatelným složkám lidské potravy. I v jejich případě je požadavek na zvýšený přísun v období hojení opodstatněný. Významnou roli v procesu hojení hraje vitamín C. Zajišťuje totiž správnou a dostatečnou tvorbu kolagenu – nerozpustné bílkoviny, jež je základní stavební složkou pojivových tkání. K novotvorbě cév, vaziva a buněk pokožky a sliznice přispívá vitamín A. Také komplex vitamínů B a vitamíny E a K mají obrovský význam při hojení.
Měď, zinek, železo = lepší hojení
Nesmíme opomenout ani minerály, jejichž nedostatek by se mohl na nesprávném a zdlouhavém hojení také podepsat. K dostatečné tvorbě vaziva napomáhá měď. Zinek je zase díky svému vlivu na enzymy (bílkoviny, které se účastní chemických přeměn v živých organismech) velice důležitým prvkem pro metabolismus celé řady živin. Dostatečný přísun kyslíku, bez kterého by se hojení v žádném případě neobešlo, zajišťuje železo.
Nyní už víme, že pokud chceme přispět k hojení, je potřeba dodat tělu potřebné množství stavebního materiálu. Samozřejmě zde platí, že kvalita významně předčí kvantitu.
(pad)
Zdroj:
http://www.hojeni21.cz/download/Zpravodaj_3_06.doc
http://cs.wikipedia.org/wiki