Rakovinné bujení – ohlásit se může nejen bolestí, ale i horečkou
Rakovina je velmi široký pojem, který zahrnuje mnoho různých typů zhoubných nádorů. Přesto má většina typů této choroby některé znaky společné. Občas můžeme vděčit třeba bolestem nebo vysoké teplotě za její včasné odhalení.
Varovné signály
Na nemoc často přijdeme až tehdy, když na sebe upozorní něčím nepříjemným. Funkci výstražné kontrolky, která nám napoví, že něco není v pořádku, mají různé příznaky. Jak se projeví rakovina, se odvíjí od toho, v jaké části těla se nachází, jak je ložisko velké a zda už se stihla rozšířit do jiných orgánů. Nádor svým růstem může například začít utlačovat cévy, nervy nebo vývody některých žláz. Pokud se takto začne rozrůstat třeba v mozku, dá o sobě vědět velmi brzy. V jiných částech těla má více prostoru, proto může dlouho sílit nepozorovaně. Jaké příznaky jsou často společné různým typům nádorů?
- Výrazný úbytek váhy,
- vyčerpání,
- horečka,
- bolest,
- změny na kůži (ztmavnutí, zažloutnutí, zčervenání, svědění).
Samozřejmě to, že na sobě pozorujete některé z těchto projevů, ještě neznamená, že musíte mít rakovinu. Pokud ovšem trvají delší dobu nebo se zhoršují, je to důvod k návštěvě lékaře.
Mnoho možných příčin
Ačkoliv horečku si vybavíme především v souvislosti s infekčními nemocemi typu chřipky či angíny, může být spojena i s výskytem nádorového bujení. Až u pětiny případů vysoké teploty neznámého původu se jako vyvolávající činitel prokáže právě onkologické onemocnění. Nejčastěji se horečka vyskytuje ve spojitosti s:
- lymfomy,
- leukémií,
- nádory ledviny,
- tumory jater,
- nádory metastazujícími do jater.
Horečka bývá v těchto případech vyvolána rozbouřením imunitního systému kvůli nadprodukci látek zvaných cytokiny. Může být také způsobena látkami uvolněnými z odumřelých nádorových buněk po prodělané léčbě. Příčinou neinfekční horečky mohou být i některé léky. V neposlední řadě bývají také pacienti podstupující léčbu rakoviny náchylnější k infekcím. U onkologických pacientů je tak nutné provést řadu testů, aby lékaři došli ke správné diagnóze.
Kde to bolí?
Bolest bývá často prvním příznakem, kterým se rakovina ohlásí. Lze ji rozdělit na akutní a chronickou. Ta akutní může být způsobena například operací, chronická zase útlakem nervů nebo jejich poškozením protinádorovou léčbou. Prudké bolesti hlavy mohou být spojeny s nádory na mozku, stejně tak mohou vyvolat bolest kostní metastázy. Jiné nádory se projevují bolestmi v břiše či zádech. Zcela zvláštním fenoménem jsou pak tzv. fantomové bolesti. Tehdy člověk pociťuje nepříjemný pocit v té části těla, která mu byla amputována (např. prs kvůli karcinomu). Subjektivní vnímání bolesti také zhoršuje úzkost, strach, deprese nebo nedostatek spánku.
Pokud bolestmi trpíte, je důležité dát o tom vědět svému ošetřujícímu lékaři. Má-li totiž tento problém původ v poškození nervů, pak jejich déletrvající ničení znamená horší prognózu léčby bolesti. Nebojte se proto se svými potížemi svěřit, protože společně s lékaři můžete začít pracovat na jejich řešení.
(marz)