Rakovina prsu v těhotenství – naděje i řešení existují
Diagnóza nádoru prsu u gravidní ženy neznamená automaticky nutnost těhotenství ukončit. Naopak, tento krok není v současnosti standardně doporučován. Samotná léčba je však komplikovanější, protože kromě snahy zlikvidovat samotný nádor je nutné brát také ohled na vyvíjející se plod.
Co určuje směr terapie
Na volbu léčby a její úspěšnost mají v případě nastávajících matek s nádorem prsu vliv v zásadě dva faktory: stadium rakoviny a pokročilost těhotenství. Výběr terapie se řídí snahou najít nejlepší strategii pro ženu a zároveň minimalizovat rizika plynoucí z léčby pro dítě. Problém může nastat tehdy, kdy se zájem matky a zájem plodu dostanou do konfliktu. Takovým případem bývá například diagnóza pokročilého stadia rakoviny v časné době těhotenství. Pro ženu je ideálním řešením chemoterapie, ta ovšem v prvním trimestru ohrožuje vývoj dítěte. Pacientce proto může být doporučeno zvážit jako jednu z možností také ukončení těhotenství.
Operace ano, ozařování raději ne
Pro ženy s časným stadiem rakoviny prsu je běžnou součástí léčby chirurgické odstranění nádoru. Volí se buď kompletní mastektomie, tedy odstranění celého prsu, nebo tzv. segmentální mastektomie. Při té se odoperuje jen část prsu s nádorem a okrajem. V případě těhotných žen se většinou jedná o první možnost. Důvod je ten, že po segmentální mastektomii se většinou ještě musí nasadit radioterapie čili léčba ozařováním. Ta ale může vážně poškodit plod nebo vést k potratu. Proto se pro těhotné ženy léčba ozařováním nedoporučuje a volí se bezpečnější odstranění celého prsu. Lze také vyjmout pouze část prsu s nádorem a s ozařováním začít až po porodu. V tomto případě rozhoduje čas – příliš dlouhá doba mezi operací a ozařováním totiž může znamenat neúplné vyléčení nádoru a jeho návrat.
Jak působí chemoterapie
V prvním trimestru není chemoterapie pro těhotné ženy doporučována. V tomto období se totiž formují orgány plodu a chemoterapie může vést k jejich nevyvinutí nebo špatnému růstu. Ohrožen je i vývoj končetin, dojít může také ke spontánnímu potratu. Původně se lékaři domnívali, že chemoterapie je v těhotenství pro dítě vždy škodlivá. Novější studie však ukazují, že některé její druhy podávané od 4. do 9. měsíce nevedou ke spontánním potratům ani ke zjevnému poškození plodu. Můžou ale zapříčinit předčasný porod. Zda se jejich efekt může projevit nepříznivě v pozdějším vývoji dítěte, to zatím nebylo prozkoumáno.
Hormonální i cílená léčba jsou nevhodné
Hormonální terapie se používá v případě nádorů, které mají v buňkách přítomny hormonální receptory (receptory ženských hormonů estrogenu a progesteronu). Hormonální preparáty ale můžou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu, proto se jejich podávání v těhotenství nedoporučuje. Cílenou léčbou se rozumí podávání léku, jehož cílem je zničit nebo obsadit nějakou konkrétní strukturu nádorových buněk. Takovou strukturou může být například bílkovina HER2. Nachází se v hojném množství na povrchu buněk některých nádorů prsu a usnadňuje jejich nadměrné dělení. Léčebné látky se na tuto bílkovinu navážou, zabrání jí nutit buňky do dalšího a dalšího dělení a tím omezí růst nádoru. Ani tyto přípravky nejsou pro možný nepříznivý vliv na plod během těhotenství vhodné.
Bez spolupráce to nejde
Diagnóza rakoviny prsu v těhotenství znamená pro ženu velkou zátěž. Důležité je vědět, že existuje řada léčebných možností a rakovina většinou neznamená nutnost graviditu ukončit. Léčba je s ohledem na dítě komplikovanější, samotná nemoc ale dítěti podle současného pozorování neškodí. I pacientka s nádorem prsu tak může porodit zdravé miminko. Zásadní je otevřená komunikace ženy s lékařem. A také spolupráce jednotlivých odborníků (gynekologů, onkologů, chirurgů) ve snaze najít nejlepší řešení pro pacientku a její dítě.
(alz)
Zdroj:
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treating-breast-cancer-during-pregnancy.html