Lidé se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny, včetně rakoviny prsu, jsou systematicky sledováni. Včasné odhalení nádoru významně usnadní léčbu a zvýší naději na uzdravení.
Mezi faktory, které zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu, patří:
- Věk. Přibývání let nezastavíte. Můžete však ovlivnit frekvenci návštěv u lékaře. Četnost nádorů u žen prudce stoupá po čtyřicítce a nejprudší vzestup je po 50. roce života. Po 45. roce mají ženy v České republice každé dva roky nárok na bezplatné (pojišťovnou hrazené) mamografické vyšetření. Určitě je dobré tuto možnost pravidelně využívat.
- Alkohol. Pití nadměrného množství alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsu, nehledě na řadu dalších zdravotních problémů spojených s přehnanou konzumací alkoholu.
- Hustota prsní tkáně. Ženy s hustší prsní tkání jednak mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, jednak je u nich mamografické vyšetření méně přesné. Existují však i další vyšetřovací metody.
- Pohlaví. Rakovina prsu může postihnout i muže. Ženy však mají stokrát vyšší pravděpodobnost jejího vzniku.
- Chyby v genech. Ženy, které zdědily určité genetické mutace, hlavně v genech BRCA-1 a BRCA-2, mají významně vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, neváhejte na to upozornit lékaře.
- Časná menstruace. První menstruace před 12. rokem věku zvyšuje riziko rakoviny prsu.
- Pozdní (nebo žádné) těhotenství. Ženy, které si nepořídí prvního potomka před 35. rokem, mají vyšší riziko rakoviny prsu.
- Hormonální léčba. Užívání estrogenu a progesteronu pro zmírnění projevů menopauzy také spadá do kategorie rizikových faktorů.
- Pozdní menopauza. Ukončení menstruačního krvácení až po 55. roce věku zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu.
- Prodělaná rakovina prsu. Prodělaná rakovina prsu zvyšuje riziko vzniku nádoru i ve druhém prsu nebo jiné oblasti již jednou postiženého prsu.
Co ještě můžete udělat
Věk ani genetickou výbavu nezměníte. Životní styl se však určitě vylepšit dá. Třeba kouření zvyšuje nebezpečí rozvoje jakéhokoli typu rakoviny. Podobný dopad má obezita. Zdravý jídelníček a pravidelné cvičení vám pomohou udržet si přiměřenou tělesnou váhu a prospějí vám v mnoha ohledech.
Každá žena si také může pravidelně vyšetřovat prsa a chodit na preventivní prohlídky. A když se děje něco podezřelého, s důvěrou o tom informovat lékaře.
(dos)
Zdroj:
www.healthline.com/health/breast-cancer#risk-factors6