Chcete udělat něco pro své srdce? Zbavte se nadbytečných kil
Nejen po vánočních svátcích trápí řadu z nás nadbytečné kilogramy. Pro někoho jde o záležitost čistě jen estetickou. Pro jiné z nás ale mohou být kila navíc časovanou bombou, která tiká zcela bezbolestně, ale každým okamžikem ohrožuje naše srdce a cévy.
Nadbytečné kilogramy nejenže představují pro naše srdce a cévy zbytečnou zátěž, ale obezita je také spojena s metabolickými riziky. U lidí s nadváhou se mnohem častěji objevuje cukrovka a také zvýšená hladina tuků (zejména cholesterolu) v krvi. To je pak příčinou rychlejšího poškození cév, které může vyústit ve vysoký krevní tlak, infarkt nebo cévní mozkovou příhodu.
Kdo je v nebezpečí?
Větší riziko hrozí zejména mužům – mužský typ obezity, kdy je tuk uložen v oblasti kolem břicha, je spojen s mnohem vyšším rizikem náhlé srdeční či mozkové příhody. Naopak ženský typ obezity s uložením tuku na bocích, hýždích a stehnech sice trápí dámy mnohem víc než k ideálu krásy často lhostejné pány, ale pro dotyčné neznamená tak dramaticky zvýšené riziko jako obezita mužského typu.
A jak zhubnout?
Zbavit se nadbytečných kilogramů, pokud vás navíc zlobí srdce, může být velmi komplikované. Nejlepší motivací ale je naše zdraví.
- Začněte prohlídkou u lékaře – Pokud jste delší dobu nesportovali, bude dobré nechat se před zahájením jakékoliv pohybové aktivity vyšetřit lékařem. Ten by vám měl doporučit pro vás vhodný sport a varovat vás v případech, kdy je vhodnější se zátěži vyhnout.
- Zvolte si přiměřený pohyb – Sportovat neznamená zničit se. Zátěž by se měla zvyšovat postupně a měli byste ji vždy přizpůsobit tomu, jak se cítíte. Zejména pro jedince s nadváhou, navíc ohrožené srdečními chorobami může být těžké najít vhodný druh pohybu. Dejte přednost spíše aerobní aktivitě, která srdci i cévám prospěje. Zkuste začít s rychlejší chůzí, plaváním, během na lyžích, pokud jste toho schopní, je ideální i jogging. Důležitá je nejen pravidelnost – cvičit bychom měli minimálně 3–4krát týdně – ale také to, aby nás sport bavil. I malé pravidelné procházky nám prospějí víc než jednorázové přetížení, které navíc nemusí srdce dobře snášet.
- Jezte s rozumem – Zkuste jíst zdravěji a méně. Ze začátku může být těžké změnit své zvyky, ale soustřeďte se na to, aby se na vašem stole objevovaly kvalitní potraviny, hodně ovoce, zeleniny, bílé maso a rostlinné tuky. Omezte nejen živočišné tuky a smažená jídla, ale i cukr a bílou mouku.
(hak)
Zdroj: http://www.netdoktor.de/Gesund-Leben/Diaeten/Gesund-abnehmen/Gesund-abnehmen-1332.html