Závislost na nikotinu je tělesnou i psychickou záležitostí. Většina kuřáků tak zažívá určité momenty, kdy automaticky sáhnou po cigaretě. Při odvykání se tyto situace spojené s cigaretou dají lépe zvládat díky sportu. Jak je to možné?
- Pohyb odpoutává myšlenky od cigaret a omezuje nutkání zapálit si.
- Sport ulevuje od abstinenčních příznaků a zmírňuje touhu po cigaretě. Tento efekt trvá ještě hodinu poté, co dosportujete.
- Fyzická aktivita také pomáhá lépe zvládat stres, který se po odložení cigaret dostavuje.
Na sportu mnoho bývalých kuřáků oceňuje i to, že se pozitivně projeví na jejich hmotnosti. Přibírání na váze je po skončení kouření poměrně běžné a právě pravidelným pohybem se mu dá dobře předcházet.
Musí vás to bavit!
- Stanovte si pevný čas, kdy se budete hýbat, a udělejte z této činnosti prioritu. Pokud jste v minulosti pravidelně nesportovali, pomůže vám to dodržovat nový režim.
- Vyberte si aktivitu, která vás baví a jde vám.
- Na pohyb byste si měli vyhradit alespoň 30 minut několikrát týdně. Ideální četnost je pětkrát za týden.
- Začněte například svižnou chůzí nebo plaváním. Postupně můžete přidat jízdu na kole v terénu a další sporty. Kondice se bude bez cigaret rychle zlepšovat.
Nenechte se odradit počátečním zadýcháváním nebo malou výdrží. Plíce si na nové podmínky zvyknou a s každým dnem a týdnem bez cigaret vám půjde sport lépe. Jakákoliv fyzická aktivita zvyšuje šance, že pokus o trvalé odložení cigaret bude úspěšný, o více než 50 %.
Nouzové řešení
Nastal stresový moment a přepadla vás chuť na cigaretu? I tady pomůže pohyb – udělejte pár dřepů, nebo se alespoň v práci zvedněte ze židle a trochu se projděte. Dobře k tomu poslouží například schody. Všechny tyto drobnosti zaměstnají mysl a pro tělo jsou prospěšnější než zahánět chuť na cigaretu třeba jídlem.
(pak)
Zdroj:
http://www.everydayhealth.com/smoking-cessation/living/exercise-can-help-you-quit-smoking.aspx