Konec UHO v nemocnicích? Chystá se nový manuál stravování
Větší obsah zeleniny v mnoha úpravách, ryby i luštěniny a celkově jídelníček připravený v souladu s trendy současného stravování. To by měly v budoucnosti nabízet české nemocnice svým pacientům. Počítá s tím alespoň nový manuál, tedy doporučené postupy pro stravování ve zdravotnických lůžkových zařízeních, který chystá pracovní skupina lékařů a nutričních terapeutů s garancí ministerstva zdravotnictví.
Připravovat na každý den jídelníček pro pacienty velké nemocnice není nic jednoduchého. Skladba a úprava potravin se totiž liší podle charakteru obtíží nemocných na jednotlivých oddělení. Například Thomayerova nemocnice v Praze má velké gastroenterologické oddělení, kde bývají hospitalizováni jedinci s různými problémy trávicího traktu, které jsou spojeny s různými dietními omezeními. U řady z nich je proto nutné snížit obsah tuku ve stravě. Místní kuchyně pracuje hned se třemi stupni jeho limitace. Jiný typ diety zase chystají kuchaři třeba pacientům na ARO. V nemocnici pobývá ale i celá řada jedinců bez zásadního nutričního omezení, jedná se zejména o starší i střední generaci, mladé lidi, těhotné ženy i děti. Pokrmy by měli pokud možno s chutí sníst všichni, protože optimální přísun živin a vitaminů je předpokladem pro úspěšnou léčbu.
Starší lidé nechtějí zeleninu
Jenže zatímco starší generace je zvyklá jíst maso s omáčkou a přílohou, mladí lidé by uvítali lehčí jídla. S ohledem na to, že pacienti ve vysokém věku mezi hospitalizovanými výrazně převažují, jídelníček se přizpůsobuje převážně jim. „Není to jednoduché. Máme relativně málo mladých a dětských pacientů a velké množství těch starších. Snažíme se zeleninu propašovat do většiny jídel, ale lidé šedesát plus ji nechtějí jíst a jídlo pak vrací. Navíc na zpracování zeleniny není zvyklý ani jejich trávicí trakt,“ uvedla Mgr. Ing. Ivana Pražanová, ředitelka Aliance pro nutriční péči a nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice. Také uvedla, že v kuchyni jsou k dispozici v současnosti dva kotle, když nepočítáme vybavení pro přípravu speciální diety, takže je možné vařit pouze 2 jídla.
Fit dieta na výběr
To by se mělo brzy změnit. V novém manuálu pro stravování v lůžkových zdravotnických zařízeních totiž odborníci doporučují přidat do standardních jídelníčků i třetí základní jídlo, tzv. fit dietu. Pokrmy pod ní zahrnuté by vycházely ze základů moderní kuchyně, obsahovaly by lehčí jídla, mnohem více zeleniny všech možných úprav, tedy v salátech, polévkách, přibýt by měly také luštěniny a ryby. Nová varianta jídelníčků by měla uspokojit zejména mladší generaci.
„Doporučené postupy by měly vzniknout do konce letošního roku. Byly by určené zejména organizacím přímo řízeným ministerstvem zdravotnictví (zhruba 40 lůžkovým zařízením včetně fakultních a jiných nemocnic, léčeben či lázní v ČR), ale předpokládáme, že se jimi postupně budou řídit také krajské nemocnice,“ uvedl nedávno na tiskové konferenci k této problematice ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Mezinárodní projekt porovná stravování ve špitálech
Česká republika se letos opakovaně zúčastnila mezinárodního projektu Nutriční den, což je jednodenní audit stavu výživy a nutriční péče v nemocnicích a také v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Ve stanovený den vyplňují pacienti ze zapojených zdravotních institucí standardizované dotazníky, které jsou následně anonymizovány a zaslány k centrálnímu zpracování do Vídně. Po vyhodnocení projektu dostanou zapojená oddělení jednotlivých lůžkových zařízení zpracované výsledky, a mohou tak analyzovat stav své nutriční péče a zároveň se srovnávat se zařízeními z celého světa. Hlavním cílem projektu je minimalizovat podvýživu, která podle provedených studií celosvětově hrozí až 40 % hospitalizovaných pacientů.
Tento rok byl Nutriční den stanoven na 7. listopadu a do projektu se zapojilo celkem 13 zdravotnických zařízení řízených ministerstvem zdravotnictví, konkrétně 7 fakultních nemocnic, 3 další nemocnice, 2 specializované ústavy a 1 rehabilitační lůžkové zařízení. Na výsledky se zatím čeká.
(lek)
Zdroj: tisková konference Aliance pro nutriční péči ze dne 7. 11. 2019, tiskové materiály