Konec výmluv, proč nemůžete sportovat. Tělo vám poděkuje
Deset z deseti lékařů sport doporučuje. Proč? Protože prospívá tělu i duši, brání vzniku mnoha závažných chorob, pomáhá získávat nové přátele a jeho různé formy se dají provozovat prakticky všude. Pravidelným cvičením prospějete svému zdraví po fyzické i psychické stránce.
Opakovaná fyzická aktivita zlepšuje sílu a pevnost lidských svalů. Ty na zvýšenou zátěž rychle reagují růstem svalových buněk. Pro správný vývoj svalů je ovšem nutný dostatečný příjem bílkovin a pravidelný odpočinek. Kromě zvýšení síly přispívá sport i ke zlepšení koordinace a rovnováhy. S růstem svalů dochází též ke zpevnění kostí. Tah svalového úponu za kost vede k jejímu zesílení a adaptaci na zátěž. Kosti asi po 25. roku života pomalu ztrácí vápník a takzvaně řídnou. Pohyb a dostatečný příjem vápníku však tento proces účinně zpomalují, což se ve stáří projeví větší pevností skeletu a menší náchylností ke zlomeninám. S pravidelným pohybem se pojí i redukce tělesné hmotnosti. Správná váha významně přispívá ke snížení rizika vzniku mnoha chronických onemocnění, včetně vysokého tlaku krve, cukrovky, artrózy či chorob srdce.
KALKULAČKA RIZIKA SRDEČNÍHO INFARKTU
Chcete vědět, jak je na tom se zdravím právě vy? Otestujte si srdce.
Tlukot bez kazu
Mnoho lidí ohrožují choroby kardiovaskulárního aparátu. Nemoci srdce a cév způsobují až 60 % úmrtí ročně! Z velké části na tom máme podíl my sami. Každodenní stres, cigarety, alkohol, nevhodná strava a nedostatek pohybu spolehlivě krátí čas našim srdcím. Náprava však existuje:
- Kardiovaskulárnímu systému nejvíce prospívají aerobní sporty. Jedná se o taková cvičení, při kterých dochází ke spalování tuků za účasti kyslíku. Jsou oblíbená zejména při hubnutí a patří mezi ně například běh, jízda na kole, plavání, kolektivní sporty či lyžování.
- S pravidelným cvičením srdce zesílí, což se projeví větší výdrží.
- Aerobní sporty jsou skvělou prevencí proti vzniku srdečních chorob, cukrovky, vysokého tlaku krve a cévní mozkové příhody.
Pohybem k duševní pohodě
Výzkumy ukazují, že kromě zlepšení fyzické kondice pomáhá sport i po psychické stránce. Jaké jsou jeho účinky na duševní rozpoložení?
- Zlepšuje náladu. Pokud toužíte po pocitu radosti a uvolnění, neváhejte a zasportujte si. Fyzická aktivita stimuluje uvolňování chemických látek v mozku, díky kterým se budete cítit šťastnější.
- Zvyšuje koncentraci. Pravidelný pohyb udržuje bystré myšlení a podporuje schopnost učení a používání zdravého úsudku.
- Odbourává stres a depresi. Cvičení snižuje v těle hladinu stresových hormonů a současně zvyšuje tvorbu endorfinů, které jsou zodpovědné právě za zlepšení nálady.
- Zkvalitňuje spánek. Sportovní aktivity zlepšují spánek. Jen si dávejte pozor na cvičení pozdě večer a v noci. To naopak klidu nepřidá, protože tělo je těsně po zátěži „nabuzené“, což může činit problémy s usínáním..
- Zvětšuje sebevědomí. Spolu s výraznější silou a fyzickou zdatností roste i sebevědomí. S novým elánem a energií tak máte větší šanci uspět i v jiných výzvách.
Deset z deseti lékařů sport doporučuje. Proč? Protože prospívá tělu i duši, brání vzniku mnoha závažných chorob, pomáhá získávat nové přátele a jeho různé formy se dají provozovat prakticky všude. Neváhejte tedy, vytáhněte kola, běžeckou obuv nebo fotbalový míč a vykročte vstříc ke zdravějšímu životu.
(holi)
Zdroj: http://healthyliving.azcentral.com
www.healthline.com