Končím s kouřením… Čím ale cigaretu nahradit?
Po poslední cigaretě nastane podivné prázdno. Kdo pocit, že mu něco chybí, dokáže zahnat nějakou činorodostí, zvládá vše lépe. Mnoho čerstvých nekuřáků ale nevydrží a vymění jednu špatnou závislost za další.
Třeba za pití alkoholu nebo přejídaní se…
Cigaretová rizika
Přestat kouřit není snadné a je potřeba velké vnitřní síly a odhodlanosti. Následující výčet rizik a nevábné vyhlídky do budoucna tak mohou být pro někoho výraznou motivací, proč s tímto zlozvykem skoncovat.
- Kouření zvyšuje šanci na rakovinu plic.
- Je větší riziko vzniku anginy pectoris či infarktu myokardu.
- Hrozí též erekční dysfunkce.
- Kouření zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a podílí se na vzniku chronické obstrukční plicní nemoci.
- Zkracuje délku života o 7 až 8 let.
Zvyk je železná košile
Ať už jste s odvykáním začali, či o tom jen přemýšlíte, je dobré vědět, co vás může čekat. Odhlédneme-li od chuti či "vůně" cigaret a tabákových výrobků, kouření je jedním z mnoha druhů závislostí, kterými se lidstvo trápí a zotročuje. Problematika závislostí je velmi široká a má podobné rysy, ať už se jedná o zmiňované cigarety, alkohol, drogy, jídlo, či sociální závislosti. Využívá určitých povahových rysů a sklonů a délka trvání zlozvyku ovlivňuje vůli a chuť k návratu zpět.
Vyhněte se cukrovce
Nezřídka se stává, že skončení s jednou závislostí vede k rozvoji jiné. Například kouření se často zamění za neovladatelnou konzumaci sladkostí a jídla vůbec. To obvykle vede k nadváze, která je velkým rizikovým faktorem pro rozvoj diabetu 2. typu. Tato cukrovka ohrožuje v prvních šesti letech po zanechání kouření velkou většinu bývalých kuřáků. To by ale nemělo být v odvykání kouření překážkou či krokem zpět. Tělo se snaží kompenzovat si pravidelnost zvyků a správné využití této potřeby může vyústit i v získání dobrých zvyků, třeba pravidelného pohybu.
(sla)
Zdroj: www.reuters.com