Bez koenzymů se člověk neobejde
Koenzym je látka, která napomáhá správné funkci enzymů, tedy bílkovin, které jsou zodpovědné za zdárný průběh většiny životně důležitých chemických reakcí a biochemických procesů v těle člověka. V lidském těle se nachází řada koenzymů. Jedním z vědci nejvíce studovaných koenzymů je látka označovaná jako koenzym Q10, který hraje důležitou roli ve správném fungování mnoha důležitých orgánů.
Negativní dopad na hladinu koenzymu Q10 má stáří i nemoci
Životně nezbytné orgány potřebují při své práci koenzym Q10. Bez něj není tělo v podstatě schopné si vyrobit potřebnou energii. Nejvyšší hladiny koenzymu Q10 se vyskytují v:
- srdci,
- ledvinách,
- játrech,
- slinivce břišní.
Je prokázáno, že hladina koenzymu Q10 se snižuje s věkem. Současně bylo zjištěno, že lidé s určitými onemocněními mají dlouhodobě sníženou hladinu této látky v těle. Vědci se proto zabývají vztahem některých onemocnění a množství koenzymu Q10. Zkoumán je především vliv doplnění větších dávek koenzymu Q10 formou doplňku stravy. Mnoho studií naznačuje, že zvýšení hladiny koenzymu Q10 má na zlepšení zdravotního stavu nemocných pozitivní vliv.
Které nemoci může doplnění koenzymu Q10 pozitivně ovlivnit?
Nemoci srdce a cév
Je prokázáno, že koenzym Q10 zlepšuje příznaky městnavého srdečního selhání, a zřejmě může pomoci i snížit krevní tlak. Odborníci na základě analýzy více studií dospěli k závěru, že užívání koenzymu Q10 může zajistit snížení horního tlaku v průměru o 17 mmHg a spodního tlaku o 10 mmHg. Užívání koenzymu Q10 má též význam v období regenerace u lidí, kteří prodělali operaci srdečních chlopní či srdeční bypass.
Parkinsonova nemoc
Bylo zjištěno, že lidé trpící Parkinsonovou nemocí mají oproti zdravým jedincům v krevních destičkách menší množství koenzymu Q10. Vědecké výzkumy potvrzují možnou souvislost mezi užíváním vysokých dávek koenzymu Q10 a zlepšením příznaků Parkinsonovy nemoci. V jejích časných stadiích má koenzym Q10 pravděpodobně potenciál zpomalit průběh nemoci. Nelze mu zřejmě upřít ani roli v prevenci tohoto onemocnění.
Migrény
Studie podporují závěr, že doplnění koenzymu Q10 může mít pozitivní vliv v léčbě migrény. Například jedna ze studií, publikovaná v roce 2017 v belgickém odborném časopise, předložila výsledky hodnocené na 80 pacientech. Ve skupině pacientů, kteří kromě svých obvyklých léků dostávali ještě 100 mg koenzymu Q10 denně, došlo k významnému snížení frekvence bolestí hlavy a ke zmírnění jejich intenzity i délky trvání případného záchvatu migrény.
Svalová slabost a svalové obtíže vyvolané léky určenými ke snížení hladiny cholesterolu
Výzkumy naznačují, že doplnění koenzymu Q10 může významně snížit obtěžující svalové nežádoucí účinky, které v některých případech provázejí léčbu tzv. statiny – léky určenými ke snížení hladiny cholesterolu. V případě výskytu těchto svalových obtíží je vhodné před rozhodnutím o ukončení léčby statinem vyzkoušet doplnění léčby o koenzym Q10, který platí za pro tělo zcela netoxickou látku.
Neplodnost
Opakovanými vědeckými studiemi bylo prokázáno, že užívání koenzymu Q10 vede ke globálnímu zlepšení parametrů spermií. Například v jedné ze studií došlo po 6 měsících užívání 200 mg koenzymu Q10 podávaného neplodným mužům ke zvýšení pohyblivosti spermií. Jiné studie potvrdily v návaznosti na užívání koenzymu Q10 kromě větší pohyblivosti spermií i zvýšení jejich počtu.
Celkový fyzický výkon
Koenzym Q10 hraje nezastupitelnou roli ve výrobě energie. Jedna ze studií, provedená v USA, například potvrdila významné prodloužení doby do fyzického vyčerpání při aerobní aktivitě u trénovaných i netrénovaných jedinců po 14denním užívání 200 mg koenzymu Q10.
Přirozené zdroje koenzymu Q10 v potravě nestačí
Mezi přirozené zdroje koenzymu Q10 patří např.:
- vnitřnosti, zejména hovězí srdce, játra, ledviny,
- ryby,
- brambory,
- špenát,
- výhonky vojtěšky,
- sójové boby,
- pšeničná zrnka.
Ačkoliv je možné zajistit tělu přísun koenzymu Q10 i běžnými potravinami, jeho množství ve stravě nezajistí významné zvýšení jeho hladiny v těle. K tomu je nutné využít potravinové doplňky.
Odborníci se shodují, že užívání koenzymu Q10 v doplňcích je zcela bezpečné
I když se výsledky jednotlivých studií v mnohém různí, všechny odborné články se shodují v tom, že užívání koenzymu Q10 není spojeno s žádnými závažnými nežádoucími účinky, a léčba koenzymem Q10 je tedy zcela bezpečná. Je patrné, že užívání koenzymu Q10 nemá na každého jedince stejný vliv. Vzhledem k jeho potenciálu pozitivně ovlivnit některé nemoci a současně nulovým vedlejším účinkům však lze v případě výše popsaných nemocí doporučit jeho užívání vyzkoušet.
(tich)
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
https://progyny.com/education/male-infertility/coenzyme-q10-male-fertility/
https://www.nccih.nih.gov/health/coenzyme-q10
https://www.celostnimedicina.cz/koenzym-q-10.htm
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27670440/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12697283/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0163725805000549
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10416040/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287847/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2315638/