Degenerativní nemoci kloubů
Osteoartróza (artróza) patří k nejčastějším onemocněním pohybového ústrojí. U poloviny populace ve věku kolem čtyřiceti let je možné pomocí rentgenového vyšetření zjistit na kloubech známky degenerativního postižení charakteristického pro toto onemocnění. U části nemocných s artrózou dochází v důsledku různých forem dráždění k sekundární zánětlivé reakci, která se projevuje:
- zvýšenou teplotou nad kloubem,
- spontánní, pohybovou a pohmatovou bolestivostí,
- otokem měkkých tkání,
- případně i tvorbou výpotku.
Artróza je často spojena s výrazným funkčním omezením postižených kloubů. Postiženy jsou hlavně nosné klouby, tj. koleno a kyčel, ale týkat se může i jiných kloubů.
Jak enzymy kloubům pomáhají?
Uvedené obtíže dokáže odstranit nebo alespoň zmírnit enzymoterapie – léčba enzymy. Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které se nacházejí v každém organismu. Enzymy umožňují, řídí a zrychlují biochemické reakce. Jsou to tzv. biokatalyzátory. V lidském organismu je asi 3000 enzymů, přičemž každá reakce vyžaduje konkrétní enzym, který v rámci daného děje zapadne jako klíč do zámku. Při systémové enzymoterapii jsou pacientovi ústy podávány ve velkých dávkách různé typy živočišných i rostlinných proteolytických enzymů (proteázy). Cílem je zajistit v organismu jejich vstřebání v množství schopném zajistit systémové léčebné účinky (tj. působení v rámci celého organismu).
V roce 1997 byly v Rakousku zveřejněny výsledky klinické studie provedené u 80 nemocných s aktivovanou gonartrózou (artróza kolenního kloubu). Polovina nemocných užívala lék systémové enzymoterapie, druhá polovina nesteroidní antirevmatikum. Léčba pacientů trvala pět týdnů. Závěrečné hodnocení prokázalo, že terapie pomocí enzymů či nesteroidním antirevmatikem měla ve výsledném efektu rovnocenné účinky. Léčba enzymovým lékem se navíc obešla bez nežádoucích účinků.
Enzymy v boji proti revmatu
Vedle artrózy patří do okruhu revmatických onemocnění také revmatoidní artritida. Je to zánětlivé onemocnění kloubů, na kterém se podílí porucha imunity (autoimunita – imunitní systém je namířen proti buňkám vlastního těla). K hlavním obtížím nemoci patří:
- otoky,
- klidová i námahová bolestivost,
- ranní ztuhlost kloubů.
V jedné studii vědci sledovali 1056 pacientů s revmatickými chorobami. Dvě třetiny z nich byly léčeny pomocí enzymoterapie, jedna třetina standardně používanými protirevmatickými léky. Na konci léčby uváděli pacienti užívající enzymy výrazné zlepšení stavu:
- 48,1 % pacientů uvedlo, že je po léčbě netrápí ranní ztuhlost,
- 66,0 % pacientů konstatovalo, že po terapii v klidovém stavu nepociťují bolest svalů a šlach,
- 61,1 % pacientů uvedlo, že je po léčbě netrápí bolest kloubů v klidu,
- 72,3 % pacientů zhodnotilo, že po terapii nemají otoky,
- 73,7 % pacientů uvedlo, že po léčbě nejsou upoutáni na lůžko.
Pacienti léčení enzymy také méně často vykazovali pracovní neschopnost.
Trápí vás zamrzlé rameno? Zkuste enzymy!
Léčba enzymy se uplatňuje také při onemocněních a zánětech mimokloubních tkání – šlach, svalů a dalších složek pohybového aparátu. Příkladem může být:
- tenisový loket,
- zamrzlé rameno,
- zánět Achillovy šlachy,
- syndrom karpálního tunelu.
Po nasazení léků systémové enzymoterapie výrazně ustupují projevy zánětu a snižuje se bolest v klidu i při pohybu. Velkou výhodou enzymových léků je také skutečnost, že na rozdíl od jiných protizánětlivých léků nemají závažné nežádoucí účinky.
K nejznámějším lékům systémové enzymoterapie patří Wobenzym, který snadno seženete v kamenných lékárnách i na internetu. Tento lék se prodává ve formě tablet a jeho užívání je snadné. Dávkování léčivého přípravku se liší podle charakteru obtíží pacienta.
(hah)
Zdroje:
https://wobenzym.cz/artroza-revmatoidni-artritida/
https://wobenzym.cz/zanet-slach-a-svalu/
https://www.wobenzym.cz/cdweb/revma-rozc.htm
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2006/03/03.pdf
https://www.enzymoterapie.cz/