Enzym může vysvětlit přeměnu jater v tukovou tkáň virem žloutenky C
Klíčový enzym může vysvětlit, jakým způsobem virus žloutenky C přeměňuje játra v tukovou tkáň.
Záhadná syntáza
Tato vědecká práce ukazuje, že koncentrace enzymu zvaného syntáza mastných kyselin bývá zvýšená v buňkách lidských jater vystavených infekci žloutenky C. Výzkum tohoto enzymu by mohl pomoci k zjišťování, kteří pacienti jsou více ohroženi následky infekce.
Příliš tučná játra
"Naše studie přináší nový pohled na to, jakým mechanismem virus žloutenky C způsobuje ztukovatění jater. Je důležitým podkladem pro budoucí výzkum a usiluje o pochopení, jakým způsobem virus zapříčiňuje zvýšení hladin mastných kyselin, které mohou vést k závažnému poškození jater," říká profesor Tianyi Wang.
Ve svém výzkumu tým z Pittsburghu zjistil, že při zablokování exprese syntázy mastných kyselin lze zaznamenat 3–4násobné snížení hladiny viru. To znamená, že syntáza je v přímém vztahu k expresi viru.
"Během výzkumu jsme objevili mnoho proteinů, které jsou ve spojení se žloutenkou C. Zdá se však, že enzym syntáza mastných kyselin je protein nejvíce spojený s produkcí mastných kyselin, které mohou zapříčinit onemocnění jater."
"Naším dalším krokem ve výzkumu bude snaha zjistit, jak vysoké hladiny enzymu jsou přítomny ve tkáni pacientů se žloutenkou C a jestli zvýšené hladiny enzymu přímo zapříčiňují zvýšenou produkci tuku v játrech. Pokud zjistíme, že syntáza se vyskytuje ve tkáni ve velkém množství, testování na přítomnost tohoto enzymu může být prevencí pro pacienty vystavené riziku tohoto postižení jater."
Žloutenkou typu C je na světě nakaženo přibližně dvě stě milionů lidí. U 70 procent pacientů se vyvine chronické postižení jater. Ve Spojených státech je infekce žloutenkou C nejčastější příčinnou transplantace jater. Proti žloutence C ale neexistuje žádná vakcína. Protože tato infekční nemoc nemá žádné prvotní příznaky, mnoho lidí se dozví o své nemoci až při selhání jater. Pro předcházení takovýchto závažných zdravotních následků je důležité zjistit nákazu včas.
(jch)
Zdroj: University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences