Epidemie chřipky a globální oteplování
Myslíte si, že pravděpodobnost onemocnění chřipkou závisí hlavně na venkovní teplotě? Pak patříte mezi mýlící se většinu - a to i včetně mnoha lékařů. Odborné průzkumy ukazují, že samotná teplota venkovního prostředí není pro šíření chřipkových virů zdaleka tak důležitá.
Teplota není důležitá...
Pravdou je, že jsou chřipkové epidemie spojovány se zimním obdobím. Je to hlavně proto, že jsou tyto viry poměrně dobře schopné přežít v chladném prostředí. Nicméně naděje, že by globální oteplování mohlo přispět k vymizení chřipkových epidemií či k jejich mírnějšímu průběhu, jsou opravdu falešné.
#IMG#Chřipkový virus se šíří hlavně díky tomu, že lidé v chladu a plískanicích méně chodí ven, a tráví tak více času spolu uvnitř omezeného prostoru svých obydlí. Tím se zvyšuje šance na vzájemnou výměnu kapének nesoucích nákazu. Navíc je virus při své pouti vzduchem méně ničen slunečními paprsky, které jsou v zimě slabší než v ostatních obdobích roku. Proto déle přežívá a opět má větší šanci "přistát" na své další oběti.
Vlhkost vzduchu ano...
Delšímu přežívání viru svědčí i nižší vlhkost vzduchu, která je sice pro chladnější období charakteristická, ovšem vyskytuje se i v jiných obdobích roku. Vodní páry totiž při větší zimě snáze kondenzují, vytvářejí kapičky a přestávají být součástí vzduchu. Pokles množství vodních par ve vzduchu navíc vysušuje nosní sliznici, které to nedělá dobře. Buňky sliznice, tvořící bariéru proti pronikání viru, jsou oslabené a hůře se náletům infekce brání. Vysušování sliznice nepomáhá ani často přetopené prostředí lidských obydlí. Podobně i větší změny teploty při přechodu z venkovního prostředí dovnitř se podílejí na snížené obranyschopnosti sliznic.
Kombinace různých faktorů...
Zimní období se vyznačuje mnohem častějším výskytem chřipek a nachlazení, ale ne tolik díky samotnému chladu. Je to prostě jen období v roce, kdy se mnoho různých faktorů vzniku chřipky velmi úspěšně zkombinuje. Výsledná situace nahrává infekci a virus se nabídnuté šance rád chopí. Ještě že existují moderní antivirotika, díky nimž má v současnosti lidstvo v souboji s chřipkou v ruce mocnou zbraň.
(jin)
Zdroj: FDA, American Lung Association