Enterobiopsie
Enterobiopsie je vyšetřovací metoda, při níž se odebírá malý vzorek střevní sliznice k histologickému rozboru. Vyšetření je nebolestivé a prakticky se při něm nevyskytují žádné komplikace. Provádí se ambulantně.
Kdy se to používá
Vyšetření se používá při podezření na poruchu vstřebávání potravy, zejména na celiakii, chorobu z přecitlivělosti vůči lepku (součást většiny druhů obilovin). Výkon indikuje dětský nebo dospělý gastroenterolog. Vyšetření je většinou třeba zopakovat k definitivnímu potvrzení nálezu.
K čemu vyšetření slouží
Orientační vyšetření se provádí z krevních odběrů. Výsledky odběrů jsou však pouze pomocnou metodou, nejsou stoprocentně spolehlivé. Definitivní diagnóza střevního onemocnění je možná pouze z vyšetření vzorku střevní sliznice. Při potvrzení onemocnění je možná léčba. Ta u celiakie představuje dietní omezení, při jehož dodržování se choroba vůbec neprojevuje.
Co je k vyšetření potřeba
K vyšetření je zapotřebí speciální drobná kapsle na ohebném vodiči, která se zavede ústy do střeva a tam odebere vzorek. Vyšetření se provádí pod rentgenologickou kontrolou. Před vyšetřením se někdy podávají léky, jejichž úkolem je urychlit pohyby zažívacího traktu a tím usnadnit zavedení sondy. U malých dětí se vyšetření provádí po zklidnění léky nebo někdy i v celkové anestezii.
Jaký je princip
Bioptická kapsle je zkonstruována tak, že působením podtlaku nasaje svrchní vrstvu střeva do dvou otvorů na svém boku, a tuto vrstvičku pak odřízne a uzavře uvnitř. Tyto vzorky se pak pošlou do laboratoře k vyšetření pod mikroskopem. Sliznice postiženého střeva má charakteristický vzhled.
Jak se na to připravit
Před vyšetřením musíte být nalačno, váš lékař vás bude informovat, zda a kdy si máte vzít nějaký lék. Jiná příprava je u malých dětí, které před výkonem dostanou uklidňující prostředek. Pokud se bude výkon provádět v celkové anestezii, musí být dítě přijato v nemocnici.
Jak vyšetření probíhá
Při samotném vyšetření dostanete spolknout kapsli ve tvaru válečku o velikosti okolo jednoho centimetru. Ta je připevněna na tenkém ohebném vodiči. Po spolknutí lékař dále posunuje kapsli a podle potřeby vám řekne, jakou máte zaujmout polohu na lůžku. Když je sonda zavedena dostatečně daleko, zkontroluje se její poloha rentgenem. Je-li pozice uspokojivá, provede se samotný odběr vytvořením podtlaku ve vodiči a v kapsli, čehož se docílí klasickou injekční stříkačkou napojenou na vodič. Odběr vzorku není bolestivý, nebudete nic cítit. Po vytažení sondy se zkontroluje, zda kapsle skutečně obsahuje vzorek sliznice, a tím vyšetření končí.
Kdy bude výsledek
Výsledek je dostupný za několik dní, nejpozději obvykle do dvou týdnů.
Co vyšetření ukáže
Vyšetření potvrdí nebo vyvrátí potvrzení na poruchu vstřebávání potravy nebo jinou střevní poruchu. V případě nejednoznačného nálezu se odběr musí za čas zopakovat.
Kam povedou další kroky
Pokud je u vás potvrzena střevní choroba, budete nadále ve sledování gastroenterologické ambulance. Lékař vás seznámí s povahou choroby a možnostmi její léčby. V případě celiakie budete muset dodržovat celoživotní dietu. Pokud ji neporušíte, onemocnění zcela ustoupí.