Děložní sliznice na nesprávném místě
Menstruační cyklus ženy se odehrává pod taktovkou hormonů (které jsou produkované podvěskem mozkovým a vaječníky). Každý měsíc způsobují hormony produkované vaječníky zbytnění a růst sliznice dutiny děložní (endometria) jako přípravu na možné uhnízdění vajíčka. Když nedojde k otěhotnění, děložní sliznice se z těla odplaví v podobě menstruace.
Při endometrióze se ložiska děložní sliznice vyskytují i na jiných místech než v děloze. Nejčastěji jde o vaječníky, vejcovody, močový měchýř, střeva a výstelku pánve, ale mohou se vzácně objevit i na místech vzdálenějších od pohlavních orgánů (např. v plicích). Děložní sliznice umístěná mimo dělohu podléhá stejným cyklickým změnám jako sliznice v děloze, týká se jí tedy i menstruační krvácení. Děložní sliznice uložená mimo dělohu ale nemůže při menstruačním krvácení opustit tělo stejným způsobem jako sliznice v děloze, zůstává tedy uvězněná na místě a dráždí okolní tkáň. Následkem toho vznikají cysty, jizvy a srůsty okolních orgánů doprovázené často silnou bolestí.
Rizikové faktory endometriózy
Vyšší riziko pro vznik endometriózy bylo zjištěno u:
- žen, které nikdy nerodily,
- žen, které měly první menstruaci dříve než jejich vrstevnice,
- žen s pozdější menopauzou,
- žen, které mají kratší menstruační cyklus (méně než 27 dní),
- žen, které mají silné menstruační krvácení trvající déle než 7 dní,
- žen s vyšší hladinou estrogenu v těle,
- žen, které mají v rodině jednu nebo více žen s endometriózou,
- žen s onemocněním, které brání normálnímu odtoku menstruační krve z těla.
Endometrióza trápí každou desátou ženu
Existuje několik teorií vzniku této nemoci, nicméně přesná příčina zůstává stále neznámá. Diagnóza endometriózy je obvykle stanovena ve věku 25–35 let a trpí jí přibližně 10 % žen v plodném věku. Ženy s endometriózou trápí:
- bolestivá menstruace,
- bolesti v podbřišku před menstruací a v jejím průběhu,
- různě silné křeče týden nebo dva před začátkem menstruace a v jejím průběhu,
- potíže v průběhu pohlavního styku nebo po něm,
- bolestivá stolice i močení,
- pánevní křeče nebo bolest zad, které se mohou vyskytnout kdykoliv v průběhu cyklu,
- neplodnost (až 50 % neplodných žen má endometriózu).
Léčba endometriózy je individuální
Endometrióza může probíhat i úplně bez příznaků. K jejímu odhalení slouží vaginální ultrazvuk a laparoskopie (zavedení nástrojů s kamerou do dutiny břišní přes několik malých řezů a zhodnocení rozsahu postižení). Léčba závisí na věku pacientky, závažnosti obtíží a onemocnění a přání ženy v budoucnu otěhotnět. Řešení je vždy individuální a je v rozsahu od pravidelných kontrol a užívání nesteroidních antiflogistik (např. ibuprofenu) přes hormonální léčbu až po chirurgické odstranění ložisek endometriózy či celé dělohy (pokud pacientka neplánuje těhotenství).
Komplikace endometriózy bývají časté
Endometrióza může vést nejen k potížím s otěhotněním. Dlouhodobé bolesti ztěžují společenský a pracovní život žen, které jsou jí postiženy, navíc v dutině břišní často dochází k tvorbě cyst, které mohou náhle prasknout a způsobit akutní bolest. Zřídka nastane zablokování průchodu močovým nebo trávicím traktem. Endometrióza zkrátka patří mezi svízelné a těžko léčitelné choroby, navíc má sklon se i po léčbě vracet. Důležitá je proto dobrá spolupráce s ošetřujícím lékařem a podpora nemocných ze strany jejich partnera i rodiny.
(kov), aktualizováno (hah)
Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
https://www.fno.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika/co-je-endometrioza
http://www.ipsen.cz/informace-pro-sirokou-verejnost/gynekologicka-onemocneni/endometrioza