Enzym jako klíč do zámku
V lidském těle se nachází více než tři tisíce enzymů. Enzymy jsou biokatalyzátory, tedy látky, které umožňují, řídí a urychlují biochemické reakce v organismu. Každý enzym se účastní určité reakce – funguje tedy přesně jako klíč do zámku. Bez něho by se příslušná reakce vůbec neuskutečnila.
Enzymy se podílejí na:
- procesech látkové přeměny,
- přeměně potravy na energii,
- odstraňování zestárlých a opotřebovaných buněk,
- zneškodňování odpadních látek látkové přeměny,
- nervové činnosti a myšlenkových pochodech,
- obranných reakcích proti mikroorganismům,
- hojení zánětů.
Enzymy tedy ovlivňují pochody ve všech částech organismu. Léčba pomocí některého z těchto enzymů, tzv. enzymoterapie, se používá jak k léčbě rozličných zdravotních neduhů, tak k rekonvalescenci z nich. Její využití je opravdu široké.
Rychlejší hojení úrazů
Poranění a úrazy různé závažnosti občas doprovázejí náš každodenní život, ale dokážou pořádně potrápit i profesionální sportovce. Zpravidla se jejich následkem objeví zánět provázený otokem a bolestí. A právě v tomto případě nachází enzymy své uplatnění. Jejich podávání dokáže:
- výrazně urychlit vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin,
- podpořit ústup zánětlivých změn
- a eliminovat bolest.
V Německu byla provedena studie, které se účastnilo 44 sportovců, kteří si vyvrtli kotník. Lékaři jim podávali enzymový lék Wobenzym po dobu 10 dnů. Nejenže u nich ustoupily zánětlivé změny, otok i bolest, ale výrazně se zkrátila také doba rekonvalescence. Výpadek z tréninku byl u těchto sportovců zkrácen o více než 40 %, a pracovní neschopnost byla zkrácena dokonce o více než 60 %.
Problém jménem mízní otok
Mízní otok, tzv. lymfedém, vzniká nejčastěji důsledkem odstranění mízních uzlin při operaci:
- prsu (lymfedém horní končetiny),
- v oblasti pánve (lymfedém dolní končetiny),
- v oblasti hlavy a krku (lymfedém krku a obličeje).
Lymfedém může vzniknout také poškozením mízních (lymfatických) cév a uzlin opakovanými záněty. Podávání enzymového léku obnovuje průchodnost lymfatických cév a tlumí zánětlivý proces. V kombinaci s různými fyzioterapeutickými postupy (cvičením, bandážováním a přístrojovou lymfodrenáží) se tato léčba jeví jako nejúčinnější. Po čtyřech týdnech podávání léku s obsahem enzymů dochází u 70 % sledovaných nemocných ke zlepšení obtíží.
Zánět žil
Enzymoterapie dokáže ovlivnit také některé vlastnosti krve (omezit shlukování červených krvinek a krevních destiček nebo zlepšit tekutost krve). To pomáhá při léčení různých cévních onemocnění, zejména při zánětech žil, ať už povrchových, nebo hlubokých. Pacienty jinak trápí otoky a bolesti v končetinách a hrozí jim i další komplikace (např. krevní sraženiny). Už po sedmi dnech enzymoterapie pociťují pacienti ústup bolesti, ale i dalších obtíží, jako je zarudnutí kůže, pocit napětí apod.
Fibrocystická mastopatie
Existuje mnoho žen, které trápí bolesti prsou spojené s tvorbou zduření a zatvrdlin v prsní žláze. Tyto obtíže se zpravidla zhoršují před menstruací. Obvykle se jedná o změny v prsní žláze, které jsou podmíněné hormonální nerovnováhou – odborně se jim říká fibrocystická mastopatie, která se vyznačuje tvorbou cyst a přibýváním vazivové (fibrózní) tkáně v prsní žláze. Také v případě tohoto onemocnění se osvědčila léčba enzymy, a to nejméně po dobu šesti týdnů.
Hojení po operaci
Enzymové léky dokážou zkrátit i pooperační hojení rány, ať už se jedná o operace:
- chirurgické,
- ortopedické,
- gynekologické,
- plastické,
- stomatologické.
Samotné hojení rány je složitý proces. Enzymové léky dokážou ovlivnit zánět, otok i bolest. Dobu léčby lze tedy zkrátit, což potvrdily i klinické studie.
(hah)
Zdroje:
http://www.remedia.cz/Okruhy-temat/Imunologie/Systemova-enzymoterapie-Ucinne-latky-vstrebavani-a-mechanismus-ucinku/8-17-1Ta.magarticle.aspx
http://www.remedia.cz/Clanky/Prehledy-nazory-diskuse/Systemova-enzymoterapie-II-Klinicke-uplatneni-registrovane-indikace/6-F-1UY.magarticle.aspx
https://wobenzym.cz/
https://www.enzymoterapie.cz/