Enzym pomůže odhalit blížící se infarkt
Díky moderní medicíně dokážou lékaři zachytit celé množství varovných příznaků nastupujícího infarktu myokardu a zahájit tak včas potřebnou léčbu. Kardiologům z University of Connecticut k nim nedávno přidali další indikátor – zvýšenou hladinu tzv. kaspázy 3 v krvi.
Oddálení buněčné smrti
Kaspáza 3 je enzym, který se podílí na tzv. apoptóze, tedy programované buněčné smrti. Do krve se nejčastěji dostane při smrti buňky, například při odumírání srdečních svalových buněk při přicházejícím infarktu myokardu.
Objev tohoto enzymu má dvě hlavní výhody:
- Kaspáza je poměrně lehce v krvi zjistitelná pomocí jednoduchého krevního testu.
- Navíc s pomocí moderních léků je možné buněčnou smrt zpomalit až zastavit – lékaři tak mají více času na odstranění vyvolávající příčiny infarktu.
To dělá z kaspázy nový cenný diagnostický příznak infarktu.
Zprůchodnění ucpané tepny
A jak se na kaspázu vlastně přišlo? Američtí kardiologové ji zkoumali ve své studii, která probíhala v letech 2007–2010. Do ní zahrnuli celkem 27 pacientů, kteří byli hospitalizováni v Calhounově kardiovaskulárním centru při University of Connecticut a kteří podstoupili intervenční kardiologický zákrok, tzv. PCI – perkutánní koronární intervenci. Při této metodě se do tepenného systému zavede sonda, pomocí které se „prošťouchne“ ucpaná koronární tepna. Všem pacientům byla odebrána krev a testována na přítomnost kaspázy. A protože všichni pacienti vykazovali při zhoršení obtíží zvýšené krevní hladiny právě kaspázy, bylo možné kaspázu prohlásit jako nový příznak přicházejícího infarktu.
(kam)
Zdroj: Agosto M. et al.: Serum Caspase-3 p17 Fragment Is Elevated in Patients With ST-Segment Elevation Myocardial InfarctionA Novel Observation. Journal of the American College of Cardiology, 2011; 57 (2): 220. DOI: 10.1016/j.jacc.2010.08.628