Kloktání nepomáhá
Proti zimnímu nachlazení a chřipkovým onemocněním se lze bránit různě. Zatímco u nás se oblibě skutečných i potenciálních pacientů těší nejrůznější přípravky na zvýšení imunity a na zmírnění nepříjemných příznaků nemoci, v Japonsku nahlížejí na problém z poněkud jiného úhlu. Japonci se proti přenosu virové infekce brání kloktáním.
Umýt si ruce a vykloktat...
Tak jako v evropských zemích je mytí rukou považováno za základ běžné hygieny a samozřejmý prostředek ochrany před nákazou, Japonci jsou zvyklí běžně si vyplachovat také ústa. Možná proto, že se rozhodli tento pro Evropana nezvyklý obyčej vědecky podpořit, vypracovali japonští lékaři studii, která má objektivizovat přínos kloktání pro lidské zdraví.
#IMG#Pro účely studie bylo vybráno 387 zdravých japonských dobrovolníků z řad mužů i žen ve věku od 18 do 65 let, které organizátoři náhodně rozdělili do tří skupin. První skupina kloktala čistou vodu, zatímco skupina číslo dvě kloktala slabý antiseptický roztok PVPI (komplex jodu a polyvinylpyrrolidonu). Kloktání bylo nutno provádět třikrát denně, přibližně 20 ml příslušné tekutiny po dobu 15 sekund a třikrát za sebou. Příslušníci třetí, kontrolní skupiny byli instruováni držet se svých dosavadních kloktacích zvyklostí podle libosti.
Překvapivý závěr...
U příslušníků uvedených tří skupin sledovali lékaři rozvoj následujících příznaků: horečka 38° C nebo vyšší a zároveň artralgie (bolesti kloubů) spojené s respiračními příznaky. Jaké výsledky kloktání přineslo? Z kontrolní skupiny onemocnělo v průběhu studie 14 osob (15 %), ve skupině kloktající vodu 11 (11,3 %) a v poslední skupině onemocnělo 10 osob (9,2 %), které kloktaly antiseptický roztok. Studie probíhala po dobu 60 dní.
Autoři nejsou spokojeni s výsledky...
Samotní autoři nejsou s výsledky své studie příliš spokojeni a dedukují například nad tím, že neprůkazné výsledky zapříčinil nízký výskyt infekčních onemocnění v dané sezoně.
Zatvrzelí Japonci...
Jak je vidět, Japonci se svého tradičního způsobu boje s nákazou nevzdají snadno. Než se však rozhodneme jej od nich převzít nebo naopak zavrhnout, počkejme si raději na další studie, které se jistě uskuteční v nejbližší době. Ostatně sami autoři zmiňovaného článku jsou o jejich potřebnosti zřejmě přesvědčeni.
Zdroj: Kitamura T, a spol. Intern Med 2007;46(18):1623–1624.
(vek)