Klíšťovka řádí i v dalekých krajích
Klíšťová encefalitida (KE) neboli klíšťovka nesužuje jen obyvatele českých luhů a hájů. Ušetřena zůstává pouze Severní Amerika. Cestujeme-li do oblastí „zamořených“ virem klíšťovky, neměli bychom tuto závažnou chorobu podceňovat.
A co na to Ivan...
Z pohledu cestovatele představují státy bývalého Svazu sovětských socialistických republik opravdu velké nebezpečí. Promoření KE je zde vysoké. Pokud si přimyslíme nevalnou úroveň zdravotní péče v zemi, kde zítra znamená již včera, může nastat problém. Aby toho nebylo málo, v těchto krajinách je častější výskyt takzvaného východního (sibiřského) typu KE. Tento typ se od KE brázdící českou kotlinu liší v tom, že vlastní onemocnění probíhá podstatně závažněji. Má nejen více trvalých následků (obrny, duševní problémy), ale bohužel i vyšší úmrtnost. Mezi jednoznačné favority v počtu případů KE patří Pobaltí (hlavně Litva) a oblast jižní Sibiře.
#IMG#Západní Evropa...
Nebezpečí nákazy KE nám nehrozí jen na „divokém východě“, ale významnému riziku se vystavujeme i pobytem v podhůří Alp. Rakousko dokonce překonává co do počtu klíšťat nakažených KE Rusko. Obdobná situace je i na jihu Německa a ve Švýcarsku. Klíšťovku můžeme také chytit v podstatě v jakékoliv zemi od Chorvatska po Skandinávii, na západě i ve Francii. Dlužno ale dodat, že pravděpodobnost nakažení KE je tu o hodně menší.
Dálný východ...
Ještě donedávna se země vcházejícího slunce považovala za „čistou“ z hlediska KE, ale to už je minulost. Může za to pouze nepatrný počet případů KE na severu Japonska. Několik nemocných s klíšťovkou se objevilo také v Číně a Mongolsku.
Jak se bránit...
Kromě obecných rad, jako je doporučení k nošení oděvů zakrývajících celý povrch těla či omezení pobytu v lese (tam to mají klíšťata nejraději), lze jednoznačně doporučit očkování. Oba typy vakcín dostupné v ČR jsou schopny vysoce účinné ochrany nejen proti evropskému, ale údajně i proti východnímu (sibiřskému) typu KE. S vakcinací bychom rozhodně neměli váhat před plánovanou cestou do těchto končin v období jara a léta, když víme, že se můžeme pohybovat v místních porostech a lesích.
(ver)