Klíšťová encefalitida v Polsku: každý desátý je nakažený kvůli svému povolání
Výskyt klíšťové encefalitidy je dnes v mnoha evropských regionech stále častější. V Polsku je nejvíce zasažena severovýchodní část země, která proto nedávno přilákala pozornost polských lékařů a epidemiologů.
V odborném časopise European Journal of Neurology vyšla jejich studie dokumentující, že nehledě na obvykle mírný průběh onemocnění existuje velká skupina pacientů, pro něž nákaza klíšťovkou znamená dlouhodobou léčbu nebo i trvalé zdravotní následky.
#IMG#
Neurologické příznaky, ale i psychiatrie
Mezi pacienty hospitalizovanými v letech 1993 až 2008 kvůli nákaze klíšťovou encefalitidou ve fakultní nemocnici polského města Białystok se přibližně 10 % nakazilo v souvislosti se svým povoláním (lesní dělníci, farmáři). U 41 % z hospitalizovaných pacientů se rozvinul „pouze“ zánět mozkových obalů (meningitida), 51 % trpělo zánětem mozkových obalů i samotného mozku (meningoencefalitida) a u necelých osmi procent pacientů byla zánětlivým procesem postižena kromě mozku také mícha (meningoencefalomyelitida).
Neurologickými příznaky, kterých se lidé v souvislosti s klíšťovkou nejvíce obávají, onemocnělo více než 20 % pacientů a u osmi procent hospitalizovaných lidí byla zaznamenána i obrna některých svalů. Naproti tomu se jen málo mluví o tom, že onemocnění klíšťovkou může mít negativní vliv také na lidskou psychiku – ze sledovaného vzorku pacientů (celkem jich bylo 687) vyžadovalo psychiatrickou péči více než 40 %.
Polská statistika s mezinárodní platností
Během let 1993 až 2008 zemřeli v severovýchodní části Polska na klíšťovou encefalitidu celkem čtyři lidé, což je 0,6 % všech hospitalizovaných. Desetkrát více (nejméně šest procent) si jich pak z onemocnění odneslo trvalé celoživotní následky a mnohdy bylo nutné je znovu hospitalizovat. Zhruba 60 % všech pacientů muselo být léčeno kortikoidy, které mohou mít vážné nežádoucí účinky.
Vzorek polských pacientů z let 1993 až 2008, který odborníci použili ve své studii, nebyl příliš velký. Přibližně stejné množství lidí (mezi šesti a sedmi sty) onemocní v České republice klíšťovkou za jediný rok. Přesto procentuální riziko vzniku neurologických či psychiatrických postižení, dlouhodobých následků, nebo dokonce úmrtí je velmi podobné. A stejně tak jako v Polsku ani u nás dosud neumíme klíšťovou encefalitidu spolehlivě léčit. Jedinou možností, jak se chránit před výše uvedenou chmurnou statistikou, tak zůstává především očkování.
(vek)
Zdroj:
Czupryna P. et al.: Tick-borne encephalitis in Poland in years 1993–2008 – epidemiology and clinical presentation. A retrospective study of 687 patients. Eur J Neurol 2010 Dec 12; doi: 10.1111/j.1468-1331.2010.03278.x. [Epub ahead of print]