Klíšťová encefalitida: život po nemoci
O tom, že klíšťová encefalitida po sobě může zanechat dlouhodobé následky, slýcháme často. Jaké ale jsou tyto následky a co si pod nimi konkrétně představit?
Těžký průběh není jen pro staré: příběh Míly
Je pravda, že starší lidé mají vyšší riziko vážného průběhu onemocnění. To ovšem zdaleka neznamená, že jste-li mladí, klíšťová encefalitida (KE) se vás netýká. Dokládá to i příběh Míly, uveřejněný na našich stránkách, která se s KE potkala ve svých 16 letech.
Jako i mnoho dalších lidí ani ona si nebyla vědoma žádného přisátého klíštěte, a tak na diagnózu klíšťové encefalitidy zprvu nikdo nepomyslel. Jako první se objevily vysoké horečky a autorka příspěvku strávila v nemocnici dva týdny, aniž by někdo odhalil pravou příčinu potíží.
Hned třetí den po propuštění z nemocnice se potíže vrátily v ještě horší podobě: nesnesitelné bolesti hlavy, znovu vysoké horečky, zvracení a úplné ztuhnutí šíje. Tyto příznaky již vyvolaly podezření na meningitidu a čtenářka byla ve velmi vážném stavu dopravena do nemocnice. První týden v nemocnici, jak píše, střídavě upadala do bezvědomí a nepoznávala ani své nejbližší. Později, když odezněla nejtěžší fáze, nebyla ještě nějakou dobu schopná souvisle mluvit a pociťovala obrovskou únavu.
Autentické vylíčení zážitků z akutní fáze onemocnění by samo o sobě stačilo, aby se člověk okamžitě běžel nechat očkovat. To nejhorší na KE však je, že často způsobí také dlouhodobé následky. Míle trvala rekonvalescence několik let. Jako následek onemocnění se objevily deprese, nespavost a návaly pláče, takže ještě následující čtyři roky musela užívat antidepresiva a léky na spaní.
Varovných zkušeností je celá řada
Výše popsaný příběh, který v původním znění najdete na našich stránkách v sekci Vaše zkušenosti, není bohužel zdaleka jediný. Celá řada dalších uživatelů zde zaznamenala zkušenosti své nebo svých nejbližších, často i s jedním přáním: připomenout ostatním, že očkování proti klíšťové encefalitidě má smysl.
(vek)
Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz