První chvíle po narození miminka jsou velmi blažené, ale kolotoč, který následuje, není lehké zvládnout, ani když se z miminka těšíme. Nakrmit, přebalit, uspat, stále dokola, ve dne v noci, na úkor vlastního spánku a odpočinku. Pokud trpíte lupénkou, je to ideální doba pro pořádné vzplanutí nemoci.
Šestinedělí ale nemusí být žádné utrpení, a to ani s lupénkou, tedy když víte, co čekat, jak se připravit a jak reagovat.
Porod přinese změnu i ve stavu vaší lupénky
Mnoho žen prožívá v těhotenství období zklidnění příznaků lupénky. Příčinou vzniku nemoci je totiž zvýšená aktivita imunitního systému a ta se u těhotných snižuje. Je to v pořádku, dokonce nutné pro to, aby plod, který je tělu matky zčásti cizí, nebyl ohrožen. Ale už krátce po porodu se příznaky mohou začít vracet a nezřídka dojde i k opětovnému vzplanutí nemoci.
Možná budete mít štěstí, ale je lepší připravit se na to, že u vás onemocnění vzplane – nějakou míru zhoršení zaznamená po porodu až 65 % žen. Je tedy vhodné několik týdnů po porodu zajít ke kožnímu lékaři. Společně můžete přijmout opatření k prevenci vzplanutí lupénky a plán na jeho případné řešení.
Kojení předčasně nevzdávejte. Zkuste naše tipy
Lupénka by vám neměla bránit v kojení, pokud o ně máte zájem. Nebudeme vám lhát – má sice určitá úskalí, ale i výhody jak pro dítě, tak pro matku. Pokud se rozhodnete kojit, tyto kroky vám mohou pomoci k dosažení pohodlí a pocitu bezpečí:
- Chraňte si důsledně své bradavky: Kojení je pro prvorodičky něčím velmi neobvyklým, tkáň prsu na ně ještě není zvyklá a určitá míra podráždění pokožky i vaziva je takřka samozřejmostí. Nenechte svá prsa zbytečně trpět. Po kojení omyjte bradavky teplou vodou a promažte vhodným přípravkem. Noste pouze pohodlné podprsenky, které vám dobře sedí a nijak vaše prsa nedráždí. Nedejte jen na vzhled, nešetřete penězi. V tomto případě se investice vyplatí.
- Používejte pomůcky k polohování dítěte při kojení nebo k podpoře prsou pro dosažení správné polohy: Kojicí polštář je ideální, ale jestli do něj nemůžete investovat, poslouží pravděpodobně i jiný polštář, srolovaný ručník apod.
- Když začnou bradavky svědět a cítíte, že se na nich tvoří ložiska, okamžitě jednejte: Jejich vznik má na svědomí Köbnerův fenomén, který spočívá v tom, že se vám je nepodařilo zcela uchránit dráždění, pozdě bycha honit a léčbě se už nelze vyhnout. Kortikoidní krém nebo mast naneste na postižené místo hned po kojení a před dalším kojením ji pořádně omyjte teplou vodou. Jejich použití je pak zcela bezpečné. Nenechávejte ložisko svému osudu, aby nedošlo k rozvoji komplikací, jako např. ragádám nebo hnisavému zánětu prsu. Nejde jen o to, že mohou bránit kojení, ale bývají velmi bolestivé.
Může se stát, že budete potřebovat silnější léčbu, a pokud jde o tu celkovou, některé druhy, např. té biologické, jsou s kojením slučitelné. U některých je to problém, ale vždy existuje nějaké řešení. Každopádně nezapomínejte ani na světloléčbu, která dítě neovlivňuje a může výrazně pomoci k vyhojení ložisek.
Kromě péče o prsa si všímejte také svých kloubů
Některým nemocným postihuje lupénka jen kůži, u jiných je záležitostí kloubů. A právě období po porodu je typické prvními projevy psoriatické artritidy. Všímejte si zejména těchto příznaků:
- Prst na ruce nebo na noze oteče po celé délce, takže vypadá jako párek.
- Objeví se bolest, lupání, otok nebo citlivost kloubu nebo více kloubů.
- Zaznamenáte ztuhlost kloubů nebo páteře, která způsobuje, že se po ránu nemůžete hýbat.
Jestli se některého z těchto příznaků dopátráte, zajděte ke svému praktickému lékaři. Psoriatická artritida může poškodit váš pohybový systém, ale léčbou tomu lze účinně zabránit.
Najděte si chvilku pro sebe
Stres vás může poznamenat po více stránkách, nejde jen o lupénku. Chraňte se před ním, ať se vyhnete i úzkosti nebo depresi. Každý den si rezervujte pro sebe aspoň pár minut a vydechněte si.
- Jednou z možností, jak účelně strávit tento čas, je dechové cvičení. Můžete ho zkombinovat i s jógou, zklidníte nejen svoji mysl, ale i krevní oběh. A ten také potřebuje péči. Těhotenství pro něj znamená velké změny a zaslouží si vaši pozornost.
- Dopřejte si zdravý pohyb. Uložte miminko do kočárku nebo nosítka a vyjděte na vzduch. Ideální je hýbat se alespoň půl hodiny denně pět dnů v týdnu. Můžete si zajít i na opravdové cvičení, jestli máte hlídání. Úzkost z odloučení od miminka vám vynahradí nejen radost z návratu domů, ale i vyčištěná hlava.
- Řekněte si o pomoc. Mateřství není tak idylická doba, jak to vypadá v reklamách na plenky nebo na sociálních sítích. Krizové momenty prožívá jednou za čas každá matka a výsledkem může být vyčerpání, které výrazně zasahuje do životní pohody celé rodiny. Nebojte se o svých pocitech a potřebách mluvit – s partnerem, rodinou, kamarádkami nebo i s odborníkem. Existuje řada řešení, je jen na vás, které zvolíte. Jděte si za svým, pohoda je v mateřství velmi důležitá. Spokojená matka totiž znamená spokojené dítě.
Ničeho se nebojte, mateřství je sice náročnou životní etapou, ale zároveň jednou z nejkrásnějších, kterou v životě zažijete.
(pez)
Zdroje:
https://www.webmd.com
Sanchez D. P., Sonthalia S. Koebner Phenomenon. [Updated 2020 Dec 1]. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553108/.