Šetrná léčba bolestí pohybového aparátu u artrózy
Jednou z nejdůležitějších příčin bolestí pohybového aparátu je ochablost vnitřních a vnějších stabilizačních kloubních systémů, tj. zejména vazů, šlach a úponů. Příčinou mohou být například úrazy, pooperační stavy, špatné držení těla a také snižující se novotvorba kolagenu přicházející s věkem. Ochablé vazy vyvolávají kloubní hypermobilitu, při níž dojde k opotřebení a degeneraci kloubní chrupavky. Bohužel zničení chrupavky omezuje funkci kloubu. Objevují se bolesti, které se stupňují, hybnost kloubu je přitom omezena. Popsané příznaky charakterizují artrózu, která nejčastěji postihuje kyčelní kloub (koxartróza), koleno (gonartróza), klouby páteře (spondylartróza) či drobné klouby rukou. Cílem léčby artrózy je zlepšení pohybu a zmírnění bolesti uvedených kloubů.
Jak vypadá současná farmakoterapie artrózy?
Při prvních příznacích bolestí pacienti obvykle hledají nejrychlejší úlevu – užívají analgetika a nesteroidní protizánětlivá léčiva. Tato léčba samozřejmě zmírňuje bolestivost, ale má řadu nežádoucích účinků (poškození žaludku, zatížení ledvin a jater), kvůli kterým je vhodná spíše pro krátkodobé užívání. Další standardní léčbu představují nitrokloubně aplikované kortikoidní hormony. Tato léčiva tlumící zánět se u artrózy kloubů používají už téměř 50 let, ale protože opět neřeší příčinu, dochází po přechodném ústupu bolesti po aplikaci k postupnému návratu. Navíc kvůli jejich nežádoucímu vlivu na chrupavčitou tkáň dochází k úbytku již tak poškozené kloubní chrupavky, takže stav artrózy se v mnoha případech může ještě zhoršit.
Uvedená farmakoterapie odstraňuje prvotní příznaky, nikoliv příčinu artrózy, a proto ji není potřebné zbytečně prodlužovat a čekat na zázrak… Jedinou dosavadní léčbou, která se nezaměřovala pouze na příznaky, ale snažila se řešit i vyvolávající příčinu, bylo nitrokloubní podávání kyseliny hyaluronové, která zlepšuje viskozitu nitrokloubní tekutiny, čím snižuje tření kloubních ploch (lubrikační funkce) a absorbuje mechanickou sílu (viskoelastická funkce), které je kloub při zátěži vystaven.
Kolagenové MD injekce představují inovativní léčbu
Jak už bylo řečeno, snížená odolnost pohybového aparátu vůči zátěži pravděpodobně souvisí se sníženou novotvorbou kolagenu ve starším věku. Kolagen je základní stavební jednotkou všech tkání pohybového aparátu, a to včetně kloubní chrupavky. Oslabení kolagenových vláken vede ke snížení pevnosti a pružnosti šlach a vazů, k degeneraci kloubní chrupavky, respektive k artróze jako takové. Nově dodaný kolagen, který lze díky inovativní řadě zdravotnických prostředků Guna MD aplikovat injekční formou, nejen doplňuje chybějící „stavební materiál“, ale přímo také stimuluje novotvorbu kolagenu v místě aplikace. Díky tomu dochází ke zpevnění a posílení kloubních pouzder (včetně kloubní chrupavky), vazů a šlach a k následnému ústupu bolestí a zlepšení pohyblivosti svalů a kloubů.
Prozatímní zkušenosti ukazují, že tato léčba opravdu působí na postižené tkáně regeneračně a zároveň je prostá nežádoucích účinků. Tato forma šetrné, účinné a bezbolestivé léčby nyní nachází v praxi ortopedů, revmatologů a rehabilitačních lékařů stále širší uplatnění.
(PR)