Šest zimních tipů pro léčbu lupénky
Zima s sebou přináší nejen nízké teploty, ale také výrazně sušší vzduch a mnohem méně slunečních paprsků, tedy podmínky, které všechny společně přispívají ke zhoršování příznaků lupénky.
Jak zabránit zhoršování příznaků lupénky v zimním období
Dlouhou horkou sprchu si raději rozmyslete – sprchovat bychom se měli jen krátce a pouze vlažnou vodou. I když horká sprcha je nejdříve příjemná, po jejím skončení se často dostaví svědění. Sprchování vůbec bychom měli v zimě spíše omezit a nesprchovat se častěji než jednou denně.
Po koupeli i sprše se vydatně natřete zvlhčujícím krémem – zvlhčování pokožky má prvořadý význam, zvláště v zimě. Nejvhodnější okamžik k použití zvlhčujících krémů je po sprše nebo po koupeli.
Využijte možnosti fototerapie – léčba světlem může pomoci vyčistit skvrnitou a šupinatou kůži, pro některé lidi je však problém relativní časová náročnost. Pro optimální účinek je totiž většinou nutné absolvovat sezení vícekrát.
Léčbu proberte se svým lékařem – pokud se projevy lupénky v zimě pravidelně zhoršují, stojí za to znovu probrat se svým lékařem možnosti léčby a případně ji společně upravit. Je možné pozměnit dávkování léků i jejich typ, k dispozici je dnes lokální nebo systémová léčba a v závažných případech také moderní přípravky biologické léčby.
Vyhýbejte se stresu – stres zhoršuje průběh celé řady kožních onemocnění. Stres může být emocionální, ale i fyzický, jako například podstoupení operačního výkonu. Měli bychom si udělat čas na činnosti, které nám pomáhají stres potlačovat, jako je fyzická aktivita, zdravá strava nebo dostatek kvalitního spánku.
Zvažte možné způsoby alternativní léčby – právě proto, že stres může lupénku vyvolat nebo zhoršovat, doporučují mnozí lékaři i alternativní způsoby léčby, které stres snižují. Mezi ně řadíme především jógu nebo různé meditační techniky.
(vek)
Zdroj: www.webmd.com