Pigment jako projev stárnutí
Světelný vjem, který přichází do oka, se láme přes čočku. Následně dopadá na sítnici, která tyto vjemy registruje a připravuje pro vstup do očního nervu. S přibývajícími léty však v této části oka dochází k fyziologickým změnám a k ukládání vedlejších složek metabolismu. Jednou takovou složkou je i pigment „lipofuscin“ neboli pigment stáří.
Klíčová role omega-3 kyselin
V lidském oku se nachází fotoreceptory, které zaznamenávají světelné vjemy. Jsou to:
- tyčinky, které zprostředkovávají černobílé vidění při nízkém osvětlení,
- čípky, které umožňují barevné vidění.
Tyčinky a čípky mají jedno společné, a sice omega-3 mastnou kyselinu dokosahexaenovou (DHA). Vědci proto uvažovali, že by obecně omega-3 mastné kyseliny, zvláště pak DHA, mohly figurovat v prevenci zhoršování zraku. Díky vědcům z Kolumbijské a Albertské univerzity v USA máme dnes k dispozici výsledky z testování vlivu DHA na zrak.
Důležitý je čas
Výzkum se zabýval především rozdílnou délkou užívání DHA kyseliny. Doba užívání kyseliny byla nastavena od 1 po 18 měsíců, přičemž testování probíhalo na zvířecích subjektech. Zjistilo se, že na délce aplikace kyseliny velmi záleží – čím déle, tím větší má přínos pro zrak.
Závěrečné vyhodnocení ukázalo, že pro zlepšení zraku je nutná dlouhodobá terapie. Kromě doby užívání hrál významnou roli také věk jedinců. U velmi starých subjektů nebyla terapie DHA bohužel účinná.
Neotálejte s kontrolou zraku
Pokud pozorujete, že začínáte mít potíže se zrakem, jděte včas k očnímu lékaři. Vyšetření je bezbolestné a hrazené zdravotní pojišťovnou. Návštěva odborníka odhalí příčinu vašich potíží. Jestliže souvisí s věkem, zvažte volbu potravinových doplňků. DHA kyselina vám může do jisté míry pomoci. Důležitou roli ale hraje čas – pokud je už míra poškození vysoká, užívání doplňků stravy zrak nezlepší.
(žij)
Zdroj:
http://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2188773