Škodí repelenty dětem?
Ochránit naše nejmenší před nástrahami okolního světa patří k základním podvědomým rysům chování všech rodičů. Nejinak je tomu v případě klíšťové encefalitidy, která představuje pro člověka opravdu velké nebezpečí. Proti klíšťovce existuje očkování, které představuje prakticky stoprocentní ochranu před tímto onemocněním. Vakcinovat však můžeme až od věku 1-1,5 roku. Do té doby je nutno děti chránit jinými prostředky. Nejúčinnější formou ochrany je hned po očkování používání repelentů.
Repelenty – odpuzovače hmyzu
Z účinných látek, které mají schopnost klíšťata odpudit, se doporučuje diethyl toluamid. Někdy je také označován zkratkou DEET. Množství látky v preparátu by mělo být alespoň desetiprocentní, lépe však padesátiprocentní. V některých repelentech najdeme jako účinnou látku icaridin. Jeho účinnost je podobná jako u DEET, v některých studiích vycházel dokonce jako lepší. Z jiných látek používaných v repelentech lze jmenovat permethrin, který má schopnost kromě odpuzení také klíšťata přímo zabíjet. Pro účinnou ochranu je nutno přípravky aplikovat skutečně důkladně nejenom na nekryté části těla, ale i na celý oděv.
#IMG#Jsou repelenty vhodné i pro děti?
Přípravky proti hmyzu mohou používat i děti a alergici. Dbáme však na to, aby repelenty, které svým potomkům kupujeme, byly pro ně určené. To je obvykle uvedeno na obalu výrobku. V případě nejasností požádáme o radu v lékárně nebo ordinaci lékaře. U alergických dětí je vhodné preparáty vyzkoušet nastříkáním několika dávek do podpažní jamky. Poté sledujeme reakci v místě nanesení.
Někteří lidé ale spíše než chemické přípravky volí raději přírodní preparáty. Tyto repelenty však nepředstavují účinnou ochranu před klíšťaty a jejich působení je často jenom kosmetické.
A co ti úplně nejmenší...
Pro nejmenší děti repelenty optimální ochranu nepředstavují. Například výrobky obsahující DEET nejsou vhodné pro děti do 2 měsíců. Kojence a batolata lze úspěšně chránit moskytiérou. Musíme ale dbát na její utěsnění. Síťky proti hmyzu bychom měli používat i na kočárky. Pro zvýšení pocitu (vlastního) bezpečí můžeme na síťky nastříkat repelent.
Onemocnění klíšťovou encefalitidou pro tuto věkovou skupinu však nepředstavuje velké riziko. Závažnost průběhu infekce je totiž, na rozdíl od dospělých, podstatně menší. Také pozdní a trvalé následky jsou u malých dětí velmi vzácné. Užití moskytiér ale může ochránit človíčka také před klíšťaty rovněž přenášenou Lymskou boreliózou, která již pro něj představuje skutečně vážné onemocnění.
(ver)