Smutek není jediným příznakem deprese
Aby mohl lékař stanovit diagnózu deprese, musí u nemocného pozorovat pokleslou nebo smutnou náladu, která trvá alespoň 2 týdny, je přítomna po většinu dne a téměř každý den. Změna v náladě však není jediným příznakem onemocnění. Depresi tvoří celý soubor obtíží, přičemž některé z nich bývají více či méně vyjádřeny, některé mohou dokonce chybět úplně. Podle počtu přítomných příznaků a jejich závažnosti pak odborníci rozlišují čtyři základní typy deprese – lehkou, středně těžkou, těžkou a těžkou s psychotickými příznaky. Pro depresivní syndrom je vedle pokleslé nálady charakteristická:
- smutná, depresivní nálada,
- ztráta zájmů nebo potěšení při aktivitách, které obvykle dotyčného baví,
- ztráta sexuální touhy,
- pokles energie a zvýšená unavitelnost,
- bezdůvodné výčitky nebo pocit viny,
- nerozhodnost, váhavost, porucha soustředění,
- obvykle pomalejší psychomotorické tempo (zpomalený pohyb a řeč),
- poruchy spánku, často neklidný spánek s brzkým ranním probuzením nebo naopak zvýšená spavost,
- snížená chuť k jídlu s hubnutím nebo naopak tendence k přejídání se,
- opakované myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo pokus o sebevraždu,
- u takzvané psychotické deprese také halucinace či utkvělé bludné představy.
Ženy versus muži v depresi
Deprese se může projevovat různě, a to i v závislosti na pohlaví. Odborníci vypozorovali, že zatímco ženy bývají během deprese mnohdy podrážděnější, častěji se jim mění nálady a prožívají více úzkosti, muži tráví více času prací, mají tendenci vyhýbat se rodinným a sociálním situacím, zvýšeně konzumují alkohol a více riskují. Pro ženy jsou rovněž typické deprese související s porodem, šestinedělím a přechodem a deprese jako taková se u nich vyskytuje v porovnání s muži dvakrát častěji.
Deprese nejsou ušetřeny ani děti
Depresivní porucha se nevyhýbá žádné věkové kategorii, a to ani dětem. Postihnout může dokonce velmi malé, překvapivě i několikaměsíční děti. Příznaky „dětské deprese“ však mohou být oproti dospělé formě v mnohém odlišné a odhalení problému proto obtížné. Objevit se mohou:
- poruchy chování ve škole či školce, zhoršení prospěchu,
- častější pláč, podrážděnost, přecitlivělost,
- ztráta zájmu o cokoliv,
- zvýšená únava a málo energie,
- psychosomatické příznaky jako bolení bříška nebo hlavy, průjem, pocity na omdlení apod.
- vzdorovité chování,
- výbuchy vzteku s hlasitými projevy, bezohlednost, agresivita,
- sebepoškozování,
- porucha příjmu potravy,
- pomočování,
- noční můry a jiné.
Děti se se svými negativními myšlenkami a pocity dospělým většinou samy nesvěřují. Ty menší mají problém vyjádřit to, co cítí, slovy. Ty starší si nezřídka vedou tajný deník, do kterého ventilují vlastní pocity viny, beznaděje a nedostatku lásky od okolí. Z obsahu bývá často patrná snížená sebeúcta a podceňování sebe sama, komplexy ze vzhledu, někdy zaobírání se myšlenkami na smrt, či dokonce sebevraždu.
Úspěch v léčbě závisí na podpoře okolí
Skutečnou depresi nemůžeme ovlivnit vůlí, proto nefungují rady okolí typu „Tak se seber!“, „Neprožívej to tolik!“, „Nebuď línej a začni něco dělat!“ a podobně. Aby byla léčba deprese úspěšná, vyžaduje podporu od okolí, a to blízkých osob i odborníků. Rodina by měla být seznámena s onemocněním jako takovým, příčinami jeho vzniku, jeho projevy, průběhem i léčbou. Pocit porozumění a přijetí bývá pro nemocného nenahraditelný.
Vlastní léčba pak obvykle spočívá v užívání antidepresiv a zahájení psychoterapie. V doporučených postupech pro léčbu deprese (2018) vydaných Společností všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je v rámci úpravy životního stylu doporučena také dieta s dostatečným zastoupením omega-3 nenasycených mastných kyselin, o kterých existuje nejvíce údajů (důležité je především množství EPA), vitaminů B, C, D, zinku, hořčíku, metylfolátu či tryptofanu a dalších živin vhodných jako doplnění farmakologické a psychoterapeutické léčby.
(veri)
Zdroje:
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP. Doporučené postupy pro léčbu deprese. SVL ČLS JEP: Praha, 2018. https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-od-2013/Deprese_2013.pdf
https://www.medicalnewstoday.com/articles/8933#causes
https://www.sancedetem.cz/cs/hledam-pomoc/rodina-v-problemove-situaci/psychicke-problemy-ditete/deprese-u-deti.shtml
https://angelini.cz/wps/wcm/connect/cz/home/produkty/volne-prodejne-produkty/libretto