Špatné vidění nebo migrény? Jaké jsou příznaky neurologického onemocnění
Neurologická onemocnění jsou onemocnění nervového systému centrálního (mozek a mícha) a periferního (nervy vedoucí v těle). Strukturální, biochemické či elektrické změny při onemocněních v nervovém systému mohou způsobit mnoho příznaků.
Mezi příznaky neurologických onemocnění patří:
● Poruchy hybnosti
● Poruchy citlivosti
● Poruchy řeči
● Poruchy zraku
● Poruchy sluchu
● Poruchy rovnováhy
● Poruchy paměti
● Poruchy chování
● Poruchy vědomí
● Epileptické záchvaty
● Poruchy spánku
● Bolesti
Pro každé neurologické onemocnění je typická skupina příznaků a jejich příčina. Dle příčin onemocnění lze dělit onemocnění do skupin. Jsou však onemocnění, kde příčina nebyla objasněna (např. migréna).
Cévní (vaskulární) onemocnění jsou cévní mozkové příhody. Lze je rozdělit na ischemické (z nedostatku prokrvení mozku) a hemoragické (krvácivé).
Autoimunitní onemocnění je široká skupina onemocnění, při kterém vlastní buňky imunitního systému napadají buňky vlastního těla - nervového systému. Vznik onemocnění je z mnoha příčin. Mezi tyto onemocnění patří roztroušená skleróza, myasthenia gravis, Guillain-Barré syndrom a další.
Neurodegenerativní onemocnění je způsobeno úbytkem nervových buněk. Pacienti mohou mít poruchy hybnosti, paměti, řeči i chování. Mezi tyto onemocnění patří Parkinsonova choroba, Alzheimerova nemoc, amyotrofická laterální skleróza a jiné.
Infekční onemocnění v mozku mohou vyvolat encefalitidu (zánět mozku), meningitidu (zápal mozkových blan) a mozkový absces (opouzdřené zánětlivé ložisko). Zánět v míše nazýváme myelitis a zánět nervů/u poly/neuritis. Mezi nejčastější původce patří virus klíšťové encefalitidy, borelie, meningokok, pneumokok a jiné.
Nádorová onemocnění mohou vzniknout přímo v mozkové tkáni, na mozkových blanách a míše či mohou být metastázami jiného nádorového bujení v těle.
Toxická a metabolická onemocnění, při kterých jsou neurologické příznaky způsobeny užitím toxických látek (např. užívání léků, alkoholu či drog, otrava houbami, uštknutí hadem, otrava oxidem uhelnatým, rtutí, metanolem), či některými onemocněními (např. diabetes mellitus, iontová či hormonální nerovnováha).
Úrazy mohou způsobit otřes mozku/míchy až závažnější poranění mozku/míchy, případně poranění jednotlivých nervů.
Neurovývojové onemocnění jsou širokou skupinou onemocnění projevující se nejčastěji v dětském věku. Patří mezi ně vrozené vývojové vady a geneticky vázaná onemocnění.
Příčiny bolesti zad jsou špatné držení těla, sedavé zaměstnání, stres, přetěžování. Tyto faktory mohou způsobit výhřez meziobratlové ploténky a utlačit kořen nervu. Při útlaku vyzařují bolesti do končetin, případně může být končetina oslabená.
Úžinové syndromy jsou onemocnění nervů, kdy je nerv stísněn ve svém průběhu. Příkladem může být syndrom karpálního tunelu.
Chcete se zeptat lékaře na zdravotní stav váš nebo vašeho blízkého? Pošlete dotaz do poradny uLékaře.cz, rádi vám pomůžeme.