Pomerančová kůra nepomůže
Když se koronavirus rozšířil v Číně, snažili se Číňané, kteří byli stiženi stejným nedostatkem jako my, vyrábět roušky ze všeho, co jim přišlo pod ruku – hedvábného papíru, kuchyňských utěrek i z kůry pomerančů. Žádný z těchto materiálů však k jejich výrobě není vhodný.
Už v roce 2013 se vědci z Univerzity v Cambridge rozhodli testovat několik materiálů, z nichž byly podomácku vyrobeny obličejové roušky a porovnávali jejich účinnost s profesionální chirurgickou rouškou. Použitými materiály byly tričko ze 100% bavlny, šátek, utěrka, povlak na polštář, antibakteriální polštářový povlak, sáček z vysavače, bavlněná směs, prádlo a hedvábí. Všechny vzorky pak vystavili působení vysoké koncentrace bakteriálních a virových aerosolů, aby posoudili jejich filtrační schopnosti. Nejvyšší účinnost měla samozřejmě chirurgická rouška (97 %), ale každý z použitých materiálů nějakou filtrační schopnost prokázal. Protože se však kromě této schopnosti posuzovala také vhodnost materiálu pro vyrobení roušky a případná pohodlnost nošení, které ovlivní to, zda a jak dlouho člověk takovou roušku vydrží nosit, vyšly z testů vítězně tričko ze 100% bavlny a povlak na polštář. Odpověď na otázku – z čeho domácí roušky vyrábět je tedy nasnadě.
Jak roušku nasadit?
Před nasazením roušky si umyjte ruce, popř. si je vydezinfikujte. Roušku berte do rukou za postranní gumičky nebo tkalouny. Během používání na roušku nesahejte a sundejte ji zezadu, opět jen za postranní gumičky nebo tkalouny, abyste se nedotknuli její zevní strany.
Jak dlouho roušku nosit?
Jakmile rouška vinou dechu navlhne, stává se prostupnou pro viry a bakterie. V tom okamžiku je třeba ji vyměnit za novou.
Jak roušku zlikvidovat a sterilizovat?
Látkovou roušku vložte po použití do igelitového sáčku, který na uzel zavažte a při nejbližší možné příležitosti roušku vyperte na 90 °C a poté vyžehlete. Nemáte-li po ruce pračku, můžete roušku i vyvařit – nechte ji minimálně 5 minut projít varem a pak ji usušte a vyžehlete, nejlépe párou. Sterilizovaci roušky je možné provést i v mikrovlnné troubě, vždy ovšem navlhko, abyste se vyhnuli riziku požáru.
Proč roušku nosit?
Důvody, proč byste i vy měli v těchto dnech roušku nosit, naleznete v tomto videu. Rouškou chráníte především své okolí. I když si můžeme připadat zdraví, epidemiologické studie ukazují, že část lidí nemá při onemocnění COVID-19 příznaky a kromě toho, virus se může šířit už několik hodin před jejich objevením. Buďte proto k sobě ohleduplní a při kontaktu s ostatními roušky noste. I když rouška není respirátor, jejím nošením máte zajištěnu částečnou ochranu také pro sebe.
Máte roušek nazbyt? Pomozte
Jste-li šikovná švadlenka a máte roušek na rozdávání, zapojte se do některého z projektů, které nabízejí roušky těm, kterým momentálně akutně chybí. Nejsou to jen zdravotníci, ale i pracovníci v sociálních službách, senioři a další lidé. Chcete-li pro ně něco udělat, zapojte se například do projektu Dáme roušky nebo do některé z takto zaměřených skupin na Facebooku. Další užitečné informace týkající se roušek najdete také na webu Roušky všem.
Mapa roušek ukáže, kde roušky chybí
Také společnost MeDitorial, která stojí za edukačními portály pro zdravotníky proLékaře.cz, proSestru.cz či proLékárníky.cz, se rozhodla pomoci a vytvořila mapu roušek, která mapuje, kterým zdravotnickým zařízením, ordinacím praktických lékařů či lékárnám roušky a další materiál chybí. Zapojit se do mapování mohou všichni potřební zdravotníci tak, že vyplní online dotazník.
(jam)