Geny, hormony, dospívání
Jak přesně onemocnění vzniká, není doposud zcela jasné. Ukazuje se, že roli mohou hrát biologické faktory, jako je dědičnost či hormonální nerovnováha. Ale vliv má i prostředí, ve kterém se nacházíme. Médii předkládaný ideál úspěšnosti a krásy v podobě extraštíhlých modelek může u citlivých jedinců vést k pocitům nespokojenosti s vlastním tělem. Některé teorie spojují mentální anorexii s konfliktním vztahem mezi matkou a dítětem, s obavami z dospělosti či odmítáním sexuality.
Nebezpečné cesty
Hlavním projevem anorexie je úmyslný úbytek na váze zapříčiněný nevyvratitelnou představou o vlastní tloušťce. Hubnutí je obvykle výsledkem:
- odmítání jídla,
- extrémně přísných dietních opatření,
- nadměrného cvičení,
- opakovaného vyvolávání zvracení,
- nadužívání projímadel či odvodňovacích léků.
Hubnutí za cenu zdraví
Ačkoliv je mentální anorexie v první řadě onemocněním psychiky, má své více či méně závažné tělesné důsledky. Patří mezi ně:
- vymizení menstruace,
- suchá, popraskaná kůže,
- nekvalitní nehty a vlasy,
- poškozený chrup,
- zvětšení slinných žláz,
- zácpa,
- chudokrevnost,
- osteoporóza a mnohé další.
Těžký průběh choroby může být spojen s život ohrožujícím rozvratem vnitřního prostředí, závažnými poruchami srdečního rytmu či srdečním selháním.
Práce s duší
Léčba anorexie spočívá vedle zajištění výživy a úpravy vnitřního prostředí především v psychoterapii, případně s podporou některých léků (například antidepresiv). Důraz je kladen na vytvoření změn v postoji k jídlu, ve vnímání vlastního těla a sebe sama. Pomoci může vedle individuální také skupinová psychoterapie za přítomnosti dalších nemocných. Často je potřebné terapeuticky pracovat i s rodinnými příslušníky dotyčného.
Zdroj: www.psychiatriapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2459&magazine_id=2