Imunitní systém občas potřebuje „nakopnout“. Biologická léčba to dokáže
Biologická léčba je v současné době poměrně rozšířenou a uznávanou metodou, využívanou k léčbě celé řady nejrůznějších autoimunitních nebo nádorových onemocnění.
Její oceňované vlastnosti spočívají ve schopnosti příznivě zasahovat do imunitního systému a ovlivnit tak odolnost celého organismu.
Škodlivým vlivům neunikneme
Den co den se musí náš organismus vypořádávat s celou řadou nejrůznějších nástrah. Abychom byli dostatečně chráněni před nepříznivými vlivy prostředí, musí správně pracovat „vnitřní policie“, tedy náš imunitní systém. Ten ale ne vždy funguje tak, jak by měl. V případě, kdy je naše imunita nějakým způsobem narušena, se organismus jen stěží brání působení nejrůznějších škodlivin. To má samozřejmě za následek rozvoj celé řady onemocnění, jejichž léčba je často dosti svízelná.
V případě zánětlivých či nádorových onemocnění hraje imunitní systém jednu z nejdůležitějších rolí. Proto dnes lékaři čím dál tím častěji sahají právě po biologické léčbě, jejíž vlastnosti jsou naprosto nenahraditelné. Biologická léčba dokáže podnítit imunitní systém ke správné činnosti, v některých případech dokonce obnovuje činnost tohoto pro život naprosto nepostradatelného systému.
Společný cíl
K dispozici je hned několik typů biologické léčby, jejichž společnou vlastností je ovlivnění imunitního systému. Každý z těchto typů působí na jiné úrovni v procesu imunitní odpovědi, a proto je jejich využití různorodé.
- Například TNF neboli tumor nekrotizující faktor se v medicíně používá zejména k léčbě revmatoidní artritidy nebo Crohnovy choroby (nespecifické zánětlivé onemocnění střeva).
- Interleukin-2 je zase využíván k léčbě některých nádorových onemocnění.
V posledních letech se biologická léčba stala naprosto nepostradatelnou součástí moderní medicíny. Díky svým výjimečným vlastnostem spočívajícím v ovlivňování imunitní odpovědi si jistě již brzy najde své místo v dalších a dalších lékařských odvětvích.
(pad)
Zdroj:
www.medicinenet.com