Imunitní systém se může stát zabijákem spermií
Neplodnost trápí v průměru jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Část z nich nemůže mít děti kvůli tomu, že organismus z partnerů produkuje protilátky proti spermiím.
Tyto protilátky se označují zkratkou ASA, odvozené z anglického termínu "antisperm antibodies". Protilátky mohou být přítomny ve spermatu mužů či v jejich krvi. U žen je pak lze nalézt v hlenu produkovaném v hrdle děložním, v dutině děložní, ve folikulární tekutině, v tekutině vejcovodu i v séru.
Cíl je obtížné najít
Antigenů, tedy míst, kde se protilátky ASA vážou a působí, byly nalezeny a popsány desítky. Přesto je obtížné určit ten hlavní a rozhodující cíl protilátek, na který by se vázaly všechny z nich.
Protilátka se naváže na antigen a toto spojení antigen–protilátka může vyvolat několik reakcí:
- Může se například stát, že spermie jsou méně pohyblivé, a tudíž i pomalejší.
- Protilátky také mohou způsobit to, že spermie nemůže proniknout do vajíčka, přestože k němu úspěšně doputovala.
- Přítomnost ASA protilátek je také leckdy spojena s nižším počtem spermií. Častěji také spermie vypadají odlišně než zdravé, chybí například některá jejich část.
Co spustí tvorbu protilátek proti spermiím
Imunitní systém se formuje již velmi časně ve vývoji jedince. Učí se rozpoznávat buňky vlastního těla tak, aby na ně nereagoval a neničil je. Spermie je ale velice zvláštní buňka, která vzniká až se začátkem puberty. Pro svůj vývoj tedy vyžaduje speciální prostředí.
Spermie se vyvíjí a zraje ve varleti, kde je chráněna tzv. hematotestikulární bariérou. Když je tato bariéra porušena, imunitní systém si všimne jemu neznámé buňky a začne se bránit tvorbou protilátek. Toto ochranné prostředí spermie může být narušeno následkem chronické infekce (například neléčené nákazy chlamydií) či úrazu varlete. Vystavení organismu působení těžkých kovů může také spustit tvorbu protilátek ASA. Jindy může být příčinou například rakovina či torze varlete.
Pro ženský imunitní systém je spermie zcela cizí buňkou. Proto u některých žen s přirozeně sníženou snášenlivostí může kontakt s tímto "cizincem" vyvolat odpověď v podobě tvorby protilátek.
(tek)
Zdroj: www.medscape.com, Jin-Chun Lu; Yu-Feng Huang; Nian-Qing Lu - Expert Rev. Clin. Immunol. 2008; 4 (1): 113–126.