Impulzivita způsobuje nespavost
Impulzivita je vlastnost, kterou okolí člověka snadno rozpozná. Rychlé zčervenání, tendence chovat se bez rozmyslu, to všechno jsou známky známky takového chování. Impulzivita může být nepříjemná sama o sobě i svému "majiteli".
Impulzivita je často vídána u osob s psychickými problémy, jako jsou bipolární afektivní porucha (nemoc, kdy se střídá v určitých fázích života nadměrně dobrá nálada s depresemi) či hyperkinetická porucha, typická pro dětský věk.
Proto se studie doposud zabývaly vztahem mezi nespavostí a impulzivitou především u psychiatrických pacientů. Impulzivita je ale charakteristika osobnosti a jako taková se samozřejmě vyskytuje i u psychicky zdravých jedinců. Nový výzkum vědců z Velké Británie proto přináší data o vztahu mezi impulzivitou a nespavostí u pracujících osob. Zapojily se do něj čtyři tisíce žen a pět set mužů.
Více impulzivity, méně spánku
Vědci zjistili, že u mužů vyšší impulzivita způsobuje kratší trvání spánku a časté probouzení se několikrát za noc. U žen byla situace složitější: impulzivní ženy obtížněji usínaly a nebo se druhý den budily unavené. Zároveň však tyto ženy trpěly často nějakou psychickou poruchou. Proto nemohou vědci vyloučit, že nespavost u žen byla spíše způsobena psychickými problémy než osobnostními charakteristikami.
Přinejmenším u mužů se nicméně potvrdil předpoklad výzkumníků, že impulzivita je rizikovým faktorem pro vznik nespavosti.
Osobnostní charakteristiky se špatně a většinou velmi pomalu mění i v případě, že člověk o změnu sám stojí. Většinou se dají rysy osobnosti spíše jen zmírnit.
Vybijte se při sportu
Je také možné, že problém je trochu jinde než v impulzivitě samotné. Impulzivní lidé se častěji dostávají do konfliktu s jinými lidmi. Již dávno bylo prokázáno, že časté konflikty v životě způsobují nespavost. Možná by tedy stačilo naučit se zvládat svou impulzivitu tak, aby nevedla ke střetům s ostatními – například ji vybíjet ve sportu a podobných aktivitách.
(hul)
Zdroj: Niklas Grano, et al. Association of impulsivity with sleep duration and insomnia in an employee population. Personality and Individual Differences 2007;43:307–318.