Pokud vám často bývá po jídle těžko a míváte potíže s plynatostí nebo bolesti břicha, možná je viníkem žlučník. Přesněji řečeno kameny, které se zde tvoří a občas se rozhodnou putovat dál. Většinou není jiná možnost než se jich zbavit pomocí operace.
Žlučník je malý orgán na spodní straně jater, který zahušťuje a dávkuje žluč do tenkého střeva. Při nerovnováze ve složení žluči nebo špatném vyprazdňování žlučníku v něm začnou krystalizovat žlučová barviva nebo cholesterol a tvoří se kamínky. Jindy však mohou obtíže vznikat i v přítomnosti pouhého „bahénka“ nebo „písku“. Vzniku kamenů nahrávají:
- vrozené dispozice,
- výkyvy tělesné hmotnosti – časté výrazné přibírání a hubnutí,
- nevhodná strava s velkým množstvím živočišných tuků a nedostatkem vlákniny,
- vyšší hladiny ženských pohlavních hormonů (např. v těhotenství).
Příznaky jasné i nenápadné
Žlučové kameny často nezpůsobují žádné obtíže a jejich přítomnost bývá zjištěna třeba až při vyšetření pro jinou nemoc. Když už se náznaky potíží objeví, mohou mít charakter:
- bolesti v nadbřišku a horní části zad,
- nevolnosti a zvracení,
- zhoršeného trávení – nadýmání, pocitu „těžkosti“, někdy i bolesti na hrudi.
Pokud se žlučník začne stahovat natolik, že kámen či kameny projdou do žlučových cest a začnou se posunovat směrem do tenkého střeva, dochází ke žlučové kolice. Ta bývá velmi bolestivá. Utrpení způsobují intenzivní stahy žlučníku a násilné roztažení žlučových cest.
Řešením bývá operační sál
Základním vyšetřením ke zjištění přítomnosti těchto kamenů je ultrazvuk břicha. Je to neinvazivní a nebolestivá prohlídka, jejíž podstatou je zobrazení žlučníku pomocí odrazu zvuku. Léčba konzervativní pak spočívá v užívání léků, které stimulují tvorbu řídké žluči. U malých kamenů může být úspěšná, ale jejich rozpouštění někdy trvá i několik let. Většinou však tyto preparáty slouží spíše k zastavení jejich zvětšování a oddálení chirurgického zákroku.
Pokud se bojíte operace, nejlepší řešení je nedovolit, aby se kameny utvořily. Udržujte si stálou váhu, stravujte se rozumně a věnujte se nějakému sportu, třeba jen obyčejné, ale pravidelné chůzi. Pokud se i tak objeví obtíže, nezoufejte a navštivte lékaře včas.
Zdroj: http://www.webmd.com