„Špatné trávení“ není žádný lékařsky uznávaný termín. Obvykle jím ale míváme na mysli:
- pálení žáhy čili palčivou bolest na rozhraní hrudníku a břicha, jejímž podkladem je dráždění sliznice jícnu žaludečními šťávami,
- zácpu, tedy obtížné či nemožné vyprazdňování, spojené často s nadýmáním a s bolestí břicha,
- průjem,
- zvracení,
- bolesti břicha,
- nadýmání charakterizované vzedmutým, často bolestivým břichem, které může či nemusí být doprovázeno odchodem plynů.
Představme si viníky!
Trávicí ústrojí je rozsáhlé a komplikované. To samé platí i o souboru neduhů, které jej mohou postihnout. Většina potíží nemívá dlouhého trvání a málokdy nás jejich závažnost přivede do nemocnice. Pokud jsou ale vaše obtíže chronické nebo vás výrazně omezují, s návštěvou lékaře raději příliš neotálejte. I z malicherného problému se totiž, pokud jej zanedbáme, může stát věc závažná.
- Dietní chyba. Tučný sváteční oběd, příliš mnoho kávy nebo třeba pálivá mexická kuchyně? Jídlo a pití je to první, nad čím je namístě se při objevení obtíží zamyslet. Po pár příhodách průjmu či nadýmání tak můžete vypozorovat, co vám nedělá dobře a čemu bude lepší se vyhýbat. Pokud trpíte často zácpou, myslete na pitný režim, zařaďte do jídelníčku více vlákniny a do denního programu pohyb.
- Infekce nebo otrava jídlem. Pokud se nedlouho před vznikem obtíží na vašem talíři objevilo grilované kuře, mořské plody nebo třeba chlebíčky s majonézou, pravděpodobně máte viníka. Infekce a otravy jídlem mohou být banální, ale i závažné.
- Stres. Jsou vaše potíže pravidelně spojené s cestováním, s důležitými termíny v práci či ve škole nebo se objevily v těžkém životním období? Na pozadí může být psychika. To ale neznamená, že je namístě problémy zlehčovat. Pokud vás výrazně omezují, lékařská péče vám i tak může pomoci.
- Některé léky. Jestliže se problémy objevily v souvislosti s nově užívaným preparátem, zmiňte se o tom svému lékaři. Nepříjemnosti často působí i volně prodejné vitamíny a doplňky stravy. V takovém případě je nejlepší přípravky přestat užívat nebo vyzkoušet jiný druh.
- Reflux. „Gastroezofageální refluxní choroba“ se kromě častého pálení žáhy projevuje i kašlem nebo problémy s polykáním. Doktor vám může předepsat léky a také vás začít pravidelně sledovat, aby nedošlo k vývoji choroby do závažnějších stadií.
- Dráždivý tračník. Častá, nepříjemná a stále zcela neobjasněná nemoc. Pacient při ní zažívá rozličné trávicí obtíže, aniž by na jeho střevech existovala jakákoliv viditelná či změřitelná změna. Na vině mohou být hormonální změny (např. spojené s menstruačním cyklem), určité potraviny nebo psychické vlivy.
- Potravinové intolerance. Celiakie (lidově „alergie na lepek“) nebo nesnášenlivost laktózy se projevuje neustálými a na léčbu nereagujícími trávicími potížemi. Existují testy, které dokážou tyto diagnózy spolehlivě vyloučit či potvrdit.
- Závažnější diagnózy. Trápí vás kromě bolestí břicha a průjmu či zácpy i dlouhodobé zvracení, neustálá únava, náhlý úbytek na váze nebo krev ve stolici? Může se jednat o přechodnou nepříjemnost, ale stejně tak se za vašimi potížemi může skrývat zánětlivé střevní onemocnění, závažnější infekce nebo i nádor.
Zdroje:
www.healthline.com/health/digestion-problems#Overview1
www.webmd.com/digestive-disorders/diarrhea-10/daily-tips
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/basics/definition/con-20024578