Znáte plicní hypertenzi? Zjistěte, zda nehrozí i vám
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je obecně známým pojmem. Slyšeli jste ale o plicní hypertenzi? Vysvětlíme, o co přesně se jedná, komu hrozí a co se s ní dá dělat.
Plicní hypertenze je vzácná nemoc, při které se zužují tepny v plicním řečišti. Těmito tepnami proudí krev, aby se okysličila a odevzdala oxid uhličitý, než odteče zpět do těla.
Když jsou plicní tepny zúžené, krev jimi prochází jen obtížně, a její tlak proto stoupá. Hlavní tepny se rozšiřují a srdeční sval zesiluje (bytní). To však není dobře, protože funkce srdce se tím zhoršuje. Pokud se situace neřeší, pravá srdeční komora povolí a zvětší se, čímž se její práce ještě víc naruší. Srdce přestává být schopné přečerpávat krev – začne selhávat.
Příčina? Obezita i život na horách
Plicní hypertenze se může vyvinout kdykoli u kohokoli, ale nejčastější je u mladých dospělých. Ženy jsou postiženy asi dvakrát častěji než muži.
Podle aktuálních poznatků spouští plicní hypertenzi signál z tzv. endotelových buněk, které tvoří výstelku cév. Když jsou poškozeny, vyšlou znamení buňkám hladkých svalů ve svém okolí a tepny se začnou stahovat. A co může endotelové buňky podráždit?
- Některé léky na hubnutí, např. dexfenfluramin nebo fentermin.
- Chronické plicní nemoci i mimoplicní choroby, třeba jaterní nebo kloubní.
- Některá srdeční onemocnění (ischemická choroba srdeční, vrozené vady srdce).
- Nedostatek kyslíku – při obezitě, syndromu spánkové apnoe či životě ve velkých nadmořských výškách.
Zvýšená dráždivost endotelových buněk může být dána také geneticky (dědičně). Ke vzniku plicní hypertenze pak vede i běžná zátěž.
Užívat léky nestačí
Plicní hypertenze je záludná v tom, že se příznaky dostaví až v pokročilém stadiu. Prvním projevem bývá dušnost, běžné jsou:
- únava,
- nepravidelný srdeční tep,
- otoky nohou,
- bolest nebo píchání u srdce,
- bušení srdce.
Vyšetření u praktického lékaře může ukázat přítomnost srdeční arytmie a šelest na srdci. Další diagnostika už je v rukou specialisty – kardiologa.
Léčba plicní hypertenze se obvykle skládá z:
- pravidelného užívání předepsaných léků,
- změny životního stylu a dodržování zásad zdravé výživy,
- operačního řešení (jen v některých případech).
Nedostatečně léčená plicní hypertenze má špatný vliv na celý krevní oběh, proto je potřeba pravidelně docházet na kontroly k lékaři. I v závažných případech existuje šance na zlepšení stavu. Ani v tom úplně nejhorším případě nejsou lékaři bezmocní, neboť lze provést transplantaci plic.
(pez)
Zdroj:
my.clevelandclinic.org